Menu

Alex Karkosik mistrzem Formuły Gulf

Alex Karkosik

Dzięki pole position i dwóm kolejnym finiszom na podium, tym razem na znanym z Formuły 1 torze Yas Marina w Abu Zabi, torunianin Alex Karkosik zapewnił sobie w piątek mistrzostwo bliskowschodniej serii wyścigowej Formuła Gulf.

16-latek zdominował rywalizację na torach w Dubaju i Abu Zabi, we wszystkich dziesięciu wyścigach finiszując na podium i wygrywając aż pięć z nich. Dzięki sporej przewadze punktowej, podczas finału na torze Yas Marina jedyny Polak w stawce mógł w piątek kontrolować sytuację, ale mimo wszystko dwukrotnie zaciekle walczył o kolejne zwycięstwa aż do samej mety.

Po wygraniu wszystkich trzech czwartkowych treningów wolnych na nowym dla siebie torze, w piątek Karkosik sięgnął po pierwsze pole startowe, a następnie mimo problemów z silnikiem w obu wyścigach stoczył zacięte pojedynki z ostatecznym wicemistrzem, Omarem Gazzazem. Dwa drugie miejsca wystarczyły torunianinowi do przypieczętowania tytułu.

Wywalczenie mistrzostwa w Formule Gulf bardzo dużo dla mnie znaczy – mówi Alex Karkosik, który na Bliskim Wschodzie startował bolidem o mocy ponad 180 KM, wadze zaledwie 400 kg i aerodynamice zbliżonej do tej z Formuły 3.

Postanowiliśmy startować tutaj zimą, aby przede wszystkim spędzić jak najwięcej czasu w bolidzie i móc trenować przed europejską częścią sezonu. Formuła Gulf okazała się jednak także świetną przygodą, która wiele mnie nauczyła i pomogła zrobić kolejne postępy jako kierowca.

Tor F1 w Abu Zabi zrobił na mnie duże wrażenie, szczególnie podczas drugiego wyścigu, który odbywał się przy sztucznym oświetleniu. To nowoczesny obiekt, ale bandy są tutaj bardzo blisko i nawet najmniejszy błąd oznacza uszkodzenie bolidu, dlatego trzeba było bardzo uważać. Nie wiem dlaczego, ale w obu wyścigach bardzo trudno było wyprzedzić Omara, choć nasza walka znów była bardzo zacięta. Cieszę się, że wracamy do Polski z tytułem.

Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli i nie mogę doczekać się europejskiej części sezonu - dodał mistrz Formuły Gulf.

Po udanym zimowym treningu na Bliskim Wschodzie Alex rozpocznie już niedługo testy i przygotowania do startów na europejskich torach. Seria, w której wystartuje w tym roku, zostanie potwierdzona już wkrótce.

Alex Karkosik
Media4Racing Image © Media4Racing