Menu

Stevens i Winkelhock zwycięzcami wyścigu Blancpain GT Series Sprint Cup na torze Zolder

Will Stevens i Markus Winkelhock - zwycięzcy wyścigu

Will Stevens oraz Markus Winkelhock z Belgian Audi Club Team WRT odnieśli zwycięstwo w głównym wyścigu Blancpain GT Series Sprint Cup na torze Zolder. W klasyfikacji Silver Cup tryumfowali Jules Szymkowiak oraz Fabian Schiller (HTP Motorsport Mercedes), z kolei w Pro-Am Cup po raz pierwszy w tym roku wygrali Giacomo Piccini i Michał Broniszewski (Kessel Racing).

Już na początku wyścigu doszło do incydentu niezgodnego z przepisami. Startujący z pierwszego pola Stuart Leonard został wyprzedzony przez Michaela Meadowsa, prowadzącego Mercedesa-AMG ekipy AKKA ASP, jeszcze przed linią startu. Meadows został ukarany przejazdem przez aleję serwisową, tracąc szanse aby finiszować na podium.

Niemniej jednak Leonard i tak został pozbawiony prowadzenia, ponieważ na pierwszym okrążeniu wyprzedzili go Clemens Schmid (ISR, Audi R8 LMS #75) oraz Markus Winkelhock, prowadzący Audi #2.

Między wspomnianą dwójką zawiązała się rywalizacja o prowadzenie. Kierowcy nawet w tym samym momencie wjechali do alei serwisowej, jednak z tego pojedynku zwycięsko wyszedł Belgian Audi Club Team WRT i Will Stevens, zmieniający Winkelhocka, wyjechał na tor z przewagą kilku sekund nad Filipem Salaquarda'em (zmiennikiem Schmida).

Kiedy po kontakcie między samochodami Mercedesa #86 oraz #88 doszło do neutralizacji, różnice między zawodnikami zredukowały się. Po zjeździe samochodu bezpieczeństwa pozostało tylko jedno okrążenie wyścigu. Stevens wykorzystał jednak prowadzenie i zdołał szybko odskoczyć od głównych rywali, którymi byli Salaquarda oraz Robert Frijns.

Frijns podjął się walki o drugą pozycję, jednak nie zdołał wyprzedzić Audi z numerem #75 i taki układ czołowej trójki utrzymał się do mety.

Winkelhock i Stevens odnieśli pewne zwycięstwo, finiszując z przewagą 0.467s nad Schmidem i Salaquardą.

Czwartą pozycję zajęła załoga #5, czyli Marcel Fassler i Dries Vanthoor (Belgian Audi Club Team WRT), a czołową piątkę uzupełnili Vincent Abril i Steven Kane (Bentley Team M-Sport).

Aktualni liderzy klasyfikacji, Maxi Buhk i Franck Perera, finiszowali na szóstej pozycji. Stevens i Winkelhock tracą do nich aktualnie jedynie pięć punktów w klasyfikacji generalnej.

W Silver Cup David Fumanelli, startujący z pole position, niestety popełnił błąd na drugim okrążeniu i spadł o kilka pozycji. W ten oto sposób na pozycję lidera wyłonił się Mercedes #85 zespołu HTP Motorsport, czyli Jules Szymkowiak oraz Fabian Schiller. Odnieśli oni zwycięstwo w swojej klasi i byli tym samym ósmą najszybszą załogą wyścigu.

W Pro-AM Cup Michał Broniszewski wyszedł na prowadzenie po wyprzedzeniu Ferrari Piti Bhirombhakdiego oraz Alexandera Mattschulla. Zmieniający go Giacomo Piccini utrzymał prowadzenie do mety i tym samym ekipa Kessel Racing zatryumfowała w swojej klasie i znaleźli się na szesnastej pozycji w ogólnej klasyfikacji wyścigu.

Image © OLIVIER BEROUD / VISION SPORT AGENCY