Menu

Doborowa stawka zawodników i zwycięstwa Polaków w Porsche GT3 CCCE

Porsche GT3 CCCE

Pierwsza odsłona tegorocznej edycji pucharu Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe przejdzie do historii jako jedna z najmocniej obsadzonych. Stało się tak za sprawą gościnnej obecności kilku czołowych kierowców z tegorocznej stawki Porsche Mobil 1 Supercup. Zacięta rywalizacja toczyła się zarówno w klasyfikacji generalnej jak i wśród gości.

Na węgierski tor Formuły 1 zawitało aż siedemnastu zawodników. Wśród nich znaleźli się znani z zeszłorocznych występów Marcin Jedliński, Piotr Wójcik czy Dietmar Pucher, którzy w tym roku stoczą pojedynek o mistrzowski tytuł. Pojawiło się także kilku znamienitych gości, między innymi ubiegłoroczny mistrz środkowo-europejskiego serialu Porsche Piotr Parys, czy zajmujących wysokie lokaty w trakcie przedsezonowych testów Porsche Mobil 1 Supercup, Robert Lukas i objęty programem Porsche Junior Matt Campbell.

Z powodu niespodziewanych opadów śniegu, który utrzymywał się na torze jeszcze w czwartek, nastąpiły przesunięcia w harmonogramie rozgrywania pucharu. W piątkowych treningach najszybszy okazał się Mattia Drudi, a wśród zawodników punktujących w pucharze najlepiej poradził sobie Marcin Jedliński. Sobotnie kwalifikacje, rozegrane w porannych godzinach również padły łupem zawodnika Olimp Racing, który dał się wyprzedzić dziesięciu uczestnikom Supercupu. W klasie S, przeznaczonej dla zawodników urodzonych przed 1965 rokiem najlepszy czas uzyskał za to Stanisław Jedliński.

Sobotni wyścig to popis kierowców doświadczonej ekipy Fach Auto Tech, którzy korzystali z najnowszej specyfikacji Porsche 911 GT3 Cup. Po czternastu okrążeniach najszybszy okazał się Josh Webster, który wyprzedził Matta Campbella oraz reprezentującego barwy Förch Racing Chrisa Bauera. Marcin Jedliński zajmując czwarte miejsce wygrał rywalizację w Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe pokonując sklasyfikowanych na kolejnych miejscach Piotra Wójcika i Dietmara Puchera z Lukas Motorsport. W klasie S komplet punktów zdobył György Lekeny.

Niedzielny wyścig to popis umiejętności młodego Piotra Parysa. Polak po zeszłorocznym zdobyciu mistrzowskiego tytułu w Porsche GT3 CCCE, w tym roku weźmie udział w najwyższej pucharowej serii Porsche. Parys startując z piątego miejsca szybko przedarł się na drugą pozycję. Jeszcze na pierwszym okrążeniu prowadzący Steven Palette wyleciał z toru i mocno rozbił swoje auto. W tym momencie sędziowie zarządzili wyjazd samochodu bezpieczeństwa, a następnie na dziesięć minut wstrzymali wyścig. Po restarcie Piotr Parys musiał bronić się przed atakami Matta Campbella, ale ostatecznie dowiózł zwycięstwo do mety i wygrał w klasie Gość. Wśród pucharowiczów po raz kolejny najszybciej pojechał Marcin Jedliński, a podium uzupełnili Piotr Wójcik i Dietmar Pucher. Komplet punktów w klasie S ponownie zdobył György Lekeny, wyprzedając Stanisława Jedlińskiego i Wiesława Lukasa.

Wyścigowy weekend na Hungaroringu uważam za bardzo udany - powiedział Marcin Jedliński.

Obydwa wyścigi Porsche GT3 CCCE ukończyłem na pierwszej pozycji w klasyfikacji generalnej, z czego jestem bardzo zadowolony. Budujący jest również fakt, że udało się nawiązać walkę z najlepszymi zawodnikami z serii Supercup, którzy dodatkowo mieli do dyspozycji nowsze auta z 4-litrowymi silnikami.

Serdeczne podziękowania za wsparcie dla Mateusza Lisowskiego oraz za perfekcyjnie przygotowane auta dla ekip Olimp Racing oraz Lukas Motorsport.

To był super weekend - dodał Piotr Parys. Bardzo dużo walki na torze oraz niezwykle udany drugi wyścig. Po dobrym starcie przebiłem się z piątego miejsca na drugie, a po wypadku rywala wskoczyłem na pierwsze miejsce, które utrzymałem do końca.

To był doskonały trening przed startami w Porsche Mobil 1 Supercup. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony.

Kolejna runda Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe odbędzie się w dniach 19–21 maja na austriackim torze Red Bull Ring.

Porsche Image © Porsche AG