Menu

Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe startuje na Hungaroringu

Marcin Jedliński

Druga połowa kwietnia to już tradycyjnie początek wielkich emocji w cyklu Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe – międzynarodowej serii wyścigowej niemieckiego producenta samochodów sportowych. W tym roku rywalizacja rozpocznie się na słynnym węgierskim torze Hungaroring.

W kalendarzu tegorocznej edycji środkowo-europejskiego pucharu Porsche znalazło się siedem rund, które z wyjątkiem ostatniej towarzyszą wyścigowej serii Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Wszystko rozpocznie się 21 kwietnia na Hungaroringu. Kolejna eliminacja odbędzie się również na torze znanym z Formuły 1. W drugiej połowie maja wyścigowe 911 GT3 zmierzą się ze sobą na austriackim Red Bull Ringu. Na początku czerwca stawka zespołów Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe zamelduje się na jedynej polskiej rundzie cyklu w Poznaniu, a półmetek sezonu będzie miał miejsce na również znanym z poprzednich lat Pannoniaringu na Węgrzech. Po wakacyjnej przerwie kierowcy wrócą do rywalizacji w drugiej połowie sierpnia na nowoczesnym obiekcie niedaleko słowackiej stolicy, czyli Slovakia Ringu, natomiast dwie ostatnie rundy odbędą się u naszych południowych sąsiadów w Czechach. W drugi weekend września wyścigi odbędą się na torze w Brnie. Finał cyklu zaplanowano miesiąc później podczas rundy ETCC (European Touring Car Cup) na Autodrom Most. Wówczas poznamy ostateczną klasyfikację sezonu wśród kierowców.

W tegorocznej edycji Porsche GT3 CCCE zobaczymy kierowców znanych z poprzednich pięciu edycji cyklu oraz startujących gościnnie uczestników innych pucharów Porsche. Zeszłoroczne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej środkowo-europejskiego pucharu Porsche było trampoliną dla Piotra Parysa, który w tym sezonie rozpocznie regularne starty w Porsche Mobil 1 Supercup. Aktualny mistrz pojawi się jednak na starcie pierwszej rundy Porsche GT3 CCCE na Węgrzech. O mistrzowską koronę z pewnością powalczy zeszłoroczny zdobywca drugiego miejsca Marcin Jedliński.

Podczas pierwszego wyścigowego weekendu pucharowe Porsche 911 GT3 Cup zobaczymy na torze czterokrotnie. Po raz pierwszy wyjadą z boksów w trakcie piątkowej sesji treningowej, która potrwa 35 minut. Tego samego dnia o 16:05 ruszą trwające tyle samo co trening kwalifikacje. Uzyskane w ich trakcie czasy zadecydują o ustawieniu na starcie dwóch wyścigów. Pierwszy z nich ruszy w sobotę o godzinie 13:00, a drugi w niedzielę o 10:45. Zgodnie z regulaminem potrwają one 25 minut.

Porsche GT3 CCCE Image © Porsche AG