Menu

Piotr Parys w Porsche Supercup w sezonie 2017

Piotr Parys

Piotr Parys Junior, najmłodszy w historii mistrz Polski Porsche Platinum GT3 CCCE, dzięki świetnej jeździe i wygraniu piętnastu z szesnastu wyścigów w sezonie 2016, zapewnił sobie miejsce w tegorocznej stawce najszybszego pucharu Porsche Mobil 1 Supercup towarzyszącemu wyścigom Formuły 1.

17-letni lublinianin zachwycał wszystkich obserwatorów w sezonie 2016 całkowicie dominując w cyklu Porsche Platinum GT3 CCCE. Piotr Parys Junior zwyciężył w 15 wyścigach, tylko raz zadowalając się drugim stopniem na podium i co oczywiste sięgając po mistrzowski tytuł na cztery wyścigi przed końcem sezonu.

Takie wyniki były dla Piotra przepustką do startów w cyklu Porsche Mobil 1 Supercup, który jest najszybszym i najbardziej wymagającym pucharem niemieckiej marki. Wyścigi popularnego „Supercupu” wchodzą w skład kalendarza Formuły 1, bezpośrednio poprzedzając starcia Lewisa Hamiltona, Sebastiana Vettela czy Fernando Alonso.

Kalendarz Porsche Mobil 1 Supercup na sezon 2017 składa się z ośmiu weekendów wyścigowych, podczas których rozegranych zostanie aż 11 wyścigów – w Hiszpanii, Belgii i Meksyku odbędą się podwójne rundy, a Piotr Parys Junior odwiedzi takie legendarne obiekty jak Silverstone, Spa-Francorchamps, czy Monza. Wisienką na torcie będzie wyścig na ulicach księstwa Monako, zaplanowany na koniec maja.

Mimo iż sezon rozpocznie się dopiero 12 maja na torze Circuit de Barcelona-Catalunya, 17-latek z Lublina nie przestaje ciężko ćwiczyć przygotowując się do wymagającego sezonu 2017 przez całą zimę. Mistrz Polski Porsche Platinum GT3 CCCE spędza niezliczone godziny na siłowni, a także przed symulatorem. Piotrek ma w planach również kilka sesji testowych na torach z kalendarza Porsche Mobil 1 Supercup, które planuje odwiedzić jeszcze przed rozpoczęciem właściwego sezonu.

Kluczowe będą oficjalne testy Porsche Mobil 1 Supercup zaplanowane na 17-18 kwietnia na torze Circuit de Barcelona-Catalunya. Dla całej stawki treningi w Hiszpanii będą stanowiły bowiem okazję do sprawdzenia w warunkach bojowych najnowszego modelu Porsche 911 GT3 Cup na sezon 2017. Pod maską samochodu znalazł się dobrze znany, 4-litrowy sześciocylindrowy silnik typu boxer, a dzięki wprowadzonym modyfikacjom jego moc została podniesiona do zawrotnych 485 koni mechanicznych.

Przejście do cyklu Porsche Mobil 1 Supercup to spełnienie moich marzeń i już dziś nie mogę się doczekać rozpoczęcia sezonu na hiszpańskim torze Circuit de Barcelona-Catalunya - powiedział Piotr Parys.

Dużo pracuję, ćwiczę na siłowni i spędzam godziny przed symulatorem, żeby mieć pewność, że jestem przygotowany do tego wyzwania w 100%. Będzie to mój pierwszy sezon w tak poważnej serii wyścigowej, a także pierwszy bez zmiany marki samochodów, co powinno wpłynąć pozytywnie na moje tempo. Nie wiem, jak będę prezentować się na tle znacznie bardziej doświadczonych zawodników, ale chciałbym kończyć wyścigi w czołowej dziesiątce, co w debiutanckim sezonie w Porsche Supercup będzie sporym sukcesem.

Dodatkowo ekscytująca jest obecność Formuły 1, ogromne zainteresowanie kibiców, a także transmisje z wyścigów w telewizji. Cieszę się, że osiągnęliśmy cel, jakim były starty w Porsche Supercup, jednak teraz nie czas na świętowanie. Staram się skupiać w pełni na przygotowaniach i mam nadzieję, że przed nami wspaniały sezon - dodał Polak.

Piotr Parys Junior, oprócz dołączenia do stawki Porsche Mobil 1 Supercup, zamierza kontynuować starty w znanym sobie Porsche Platinum GT3 CCCE, jednak jak sam podkreśla, priorytetem będą wyścigi w tzw. Supercupie.

W obu seriach 17-letni lublinianin będzie ścigał się wspólnie z zespołem Förch Racing, w którego barwach od wielu lat w Porsche Mobil 1 Supercup rywalizuje doświadczony Robert Lukas. Do zespołu Piotrka Parysa dołącza też znany ze startów w Formule Renault i GP2 Euro Series Kevin Mirocha, który będzie pełnił rolę jego trenera i mentora.

Piotr Parys Image © Piotr Parys