Menu

Zwycięstwo De Vriesa, Leclerc mistrzem GP3 w Abu Zabi

Holender Nyck De Vries (ART Grand Prix) wygrał wyścig główny GP3 w Abu Zabi. Druga pozycja przypadła Jake’owi Dennisowi, a trzecie Jackowi Aitkenowi (obaj z zespołu Arden International). Charles Leclerc pomimo, że nie ukończył wyścigu, został nowym mistrzem GP3.

Do przedostatniego wyścigu w sezonie GP3 na torze Yas Marina, z Pole Position starował Alexander Albon z zespołu ART Grand Prix. Obok niego swój bolid ustawił Jake Dennis (Arden International). Z trzeciego pola startował z kolei Jack Aitken (Arden International). Lider klasyfikacji kierowców Charles Leclerc z zespołu ART Grand Prix ruszał z piątej pozycji.

Start wygrał ruszający z pierwszej pozycji Alexander Albon. Na drugie miejsce awansował Jack Aitken, a trzecie miejsce zajmował Holender De Vries. Natomiast lider klasyfikacji kierowców GP3 Charles Leclerc, po dwóch okrążeniach zajmował szóste miejsce. Problemy ze swoim bolidem od początku wyścigu miał Antonio Fuoco z zespołu Trident przez co musiał zjechał bardzo wcześnie do alei serwisowej. Również błędu nie ustrzegł się Artur Janusz jadący na dwunastej pozycji, który na trzecim okrążeniu przebił oponę po kontakcie z kolegą z zespołu Giuliano Alesim i przestał się liczyć w walce o punkty. Po zmianie opon Polak wycofał się w z rywalizacji.

Na czwartym okrążeniu Jack Dennis (Arden international) zbliżył się zajmującego trzecie miejsce De Vriesa. Na siódmym okrążeniu z wyścigu wycofała się Tatiana Calderon. Na chwilę pojawił się Samochód Bezpieczeństwa. Sędziowie postanowili zająć się incydentem pomiędzy Giuliano Alesim, a jadącym na piątym miejscu Konstantinem Tereschenko.

Po restarcie na dziewiątym okrążeniu na pierwsze miejsce wskoczył Aitken, który wyprzedził Albona. Jednak sędziowie postanowili zająć się jego manewrem wyprzedzania. Było podejrzenie, że Anglik wyprzedzał poza torem. Tereschenko otrzymał 5 sekund kary za kolizję z włoskim kierowcą teamu Trident. Na jedenastym okrążeniu doszło do kolizji pomiędzy Jackiem Aitkenem i Alexandrem Albonem. Tajlandczyk po kolizji miał uszkodzony samochód i wycofał się z rywalizacji, co oznaczało, że jadący na czwartym miejscu Charles Leclerc zdobył tytuł mistrzowski GP3.

Po kolizji Albona z Aitkenem na pierwsze miejsce awansował Nyck De Vries (ART Grand Prix). Na drugie miejsce przesunął się Jake Dennis (Arden International), a trzecie Santino Ferrucci z zespołu DAMS.

Na czternastym okrążeniu Leclerc przy manewrze wyprzedzania uszkodził oponę i wycofał się z rywalizacji, ale i tak miał już zapewniony tytuł mistrzowski, ponieważ Albon również nie ukończył wyścigu.

Do końca wyścigu w czołówce już się nic nie zmieniło. Wyścig o GP Abu Zabi wygrał Nyck De Vries, przed Dennisem przed Aitkenem. Czwarte miejsce przypadło Kevinowi Joergowi. Piąte miejsce zajął Fukuzumi, szóste Schothorst, siódme Hughes, a ósme Tereschenko.

Image © GP3 Media