Menu

Antonio Fuoco wygrywa swój pierwszy wyścig w GP3 na torze Silverstone

Antonio Fuoco / Trident

Antonio Fuoco z zespołu Trident zwyciężył w drugim wyścigu na torze Silverstone. Włoch zjawił się na mecie przed Alexem Palou i trzecim Charlesem Leclerciem.

Arjun Maini z zespołu Jenzer Motorsport nie zdołał utrzymać pierwszej lokaty startowej i jeszcze na prostej startu/mety został wyprzedzony przez Sandy Stuvika z zespołu Trident. Bardzo dobrym startem popisał się również kierowca ART Grand Prix Charles Leclerc, który już na pierwszym okrążeniu wskoczył na druga lokatę przed Mainiego.

Na trzeciej pozycji znalazł Alex Palou przed Matthew Parry’m i Nickiem De Vriesem, który zamykał czołową piątkę. Dobrym startem popisał się także Artur Janosz, który utrzymał swoją dziewiątą lokatę, choć tracił do ósmego Boschunga 1.8 sekundy.

Do udanych wyścigu nie zaliczy natomiast Maini, który już na drugim okrążeniu musiał pojawić się w boksach oraz sobotni zwycięzca rywalizacji Alexander Albon, który również musiał zjechać do alei serwisowej i spadł aż na siedemnastą lokatę. Z rywalizacją już na drugim okrążeniu pożegnał się natomiast Giuliano Alesi.

Na początku drugiego okrążenia na torze pojawił się wirtualny samochód bezpieczeństwa, jednak tuż przed nim dobrym manewrem wyprzedzania popisał się Alex Palou, który zdołał poradzić sobie z Leclerciem, co dało mu awans na drugą lokatę. Tuż po wznowieniu Monakijczyk stracił kolejną pozycję, po niewielkim wyjeździe poza tor, na rzecz Matthew Parry’ego, który wskoczył na trzecie miejsce.

Awans na czoło rywalizacji zanotował natomiast Palou, który wykorzystał lepszą prędkość po wyjściu z zakrętu i poradził sobie ze Sandy Stuvikiem, którego po krótkiej chwili wyprzedził także Matthew Parry, jednak na czwartym okrążeniu otrzymał czarno-pomarańczową flagę z powodu uszkodzeń przedniego skrzydła, przez co musiał pojawić się w boksach, a także otrzymał pięć sekund kary za spowodowanie kolizji z udziałem Alesiego.

Problemy na czwartym okrążeniu dopadły Artura Janosza, który wypadł z toru w jednym z zakrętów. Polak zdołał powrócić na tor, jednak spadł z dziewiątej lokaty na osiemnastą pozycję. W międzyczasie swoją przewagę na czele powiększył nieznacznie Palou, który jechał przed Leclerciem.

Z okrążenia na okrążenie słabsze tempo prezentował Sandy Stuvik, który stracił trzecią lokatę na rzecz Fuoco, a następnie spadł na szóste miejsce, po ataku Jake’a Dennisa i Ralpha Boschunga, który awansował na piąte miejsce.

Szóste okrążenie przyniosło bardzo dobre tempo w wykonaniu Charlesa Leclerca, który zbliżył się do pierwszego Alexa Palou na 0.7 sekundy, po przejechaniu bardzo szybkiego okrążenia, jednak nie zdołał poradzić sobie z kierowcą zespołu Campos Racing.

Bliski wyprzedzenia drugiego Leclerca był natomiast trzeci Antonio Fuoco, który zbliżył się na niecałą sekundę, jednak Monakijczyk zdołał utrzymać się na drugiej pozycji i powiększył, po jednym okrążeniu, przewagę nad kierowcą zespołu Trident.

Z rywalizacją na dziewiątym okrążeniu pożegnał się Akash Nandy, który zbyt szybko próbował pokonać zakręt Maggets, co spowodowało wypadnięcie z toru i zakończenie rywalizacji w żwirze. Na torze ponownie pojawił się wirtualny samochód bezpieczeństwa, jednak po krótkiej chwili kierowcy wznowili rywalizację, co bardzo dobrze wykorzystał Palou, który utrzymał się przed Leclerciem i jadącym tuż za nim Fouco, który próbował wyprzedzić kierowcę ART Grand Prix.

Wznowienia miło wspominać nie będzie Jake Dennis, który stracił przyczepność i wypadł z toru, co pozwoliło wskoczyć na czwartą lokatę De Vriesowi, za którym znalazł się Ralph Boschung, zamykający czołową piątkę.

Na jedenastym okrążeniu drugą lokatę stracił Charles Leclerc, po niesamowitym manewrze wyprzedzania w wykonaniu Antonio Fuoco, który wyskoczył z lewej strony Monakijczyka i awansował na druga lokatę. Włoch bardzo szybko poradził sobie także z jadącym na czele Alexem Palou, który popełnił błąd w jednym z zakrętów i spadł na drugie miejsce.

Kierowca zespołu Trident jako pierwszy minął linię mety, jednak tuż za nim zjawił się Alex Palou, który zdołał utrzymać za sobą Charlesa Leclerca.

Czwarta lokata należała ostatecznie do Ferrucciego, za którym znalazł się ostatecznie Schothorst, Aitken, Fukuzumi i De Vires, zamykający punktowaną ósemkę.

Artur Janosz po wypadnięciu z toru zakończył rywalizację na piętnastej lokacie ze stratą ponad czterdziestu sześciu sekund do zwycięzcy rywalizacji.

Image © GP3 / Series Media Service