Menu

Janosz najszybszym kierowcą pierwszego dnia testowego na torze Ricardo Tormo

Artur Janosz / Trident

Artur Janosz z zespołu Trident osiągnął najlepszy czas podczas pierwszego dnia przedsezonowych testów serii GP3 na torze Ricardo Tormo w Hiszpanii. Polak popisał się czasem 1:21.755, który osiągnął w porannej sesji i nie oddał prowadzenia do końca dnia. W popołudniowej sesji najszybszym był Matthew Parry, który obiekt w Walencji pokonał w czasie 1:21.932.

Tuż po zapaleniu się zielonych świateł na torze jako pierwszy pojawił się debiutujący w zespole DAMS Jake Hughes, jednak to kierowca ekipy Jenzer Motorsport, Akash Nandy popisał się pierwszym czasem na poziomie 1:23. Drugi z kierowców zespołu DAMS Santino Ferrucci zaprezentował jeszcze lepsze tempo schodząc poniżej 1:23, jednak to Oscar Tunjo wskoczył na pierwszą lokatę z rezultatem 1:22.029.

Na półmetku porannej sesji na prowadzeniu nadal pozostawał Kolumbijczyk tuż przed Alexem Palou z zespołu Campos Racing i Nyck’iem de Vriesem z ART Grand Prix. Na druga lokatę na niewielkiej przestrzeni wskoczył Jak Aitken, jednak najszybszym okazał się Artur Janosz, który osiągnął rezultat na poziomie 1:21, co pozwoliło mu objąć prowadzenie i nie oddać go aż do końca porannej sesji.

Dobre tempo zaprezentował także Charles Leclerc, który awansował na druga lokatę, jednak jeszcze szybciej tor w Walencji pokonał jego zespołowy kolega Alexander Albon. Koniec sesji przyniósł jeszcze jedną zmianę w czołowej trójce, do której awansował Konstantin Tereshchenko, spychając Leclerca na czwartą lokatę.

Tuż za najszybszym Arturem Janosz znaleźli się Albon, Tereshchenko, Leclerc, Tunjo, Aitken, Palou, de Vries, Tatiana Calderon i Giuliano Alesi, który zamknął czołową dziesiątkę.

Dobrym czasem na początku popołudniowej sesji popisał się Leclerc, który objął prowadzenie w zestawieniu czasów. Pałeczkę na prowadzeniu przejeli jednak kierowcy zespołu Arden, Jake Dennis i Aitken, którzy prowadzili przez większość sesji z różnicą 0.027 sekundy.

Kierowcy oraz zespoły podczas tej sesji skupili się na długich przejazdach, jednak na trzydzieści minut przed końcem sesji na pierwszą lokatę wskoczył Parry, który jako pierwszy zszedł poniżej 1:22 w godzinach popołudniowych.

Żaden z pozostałych kierowców nie okazał się na tyle szybki aby zmienić Brytyjczyka na prowadzeniu. Na drugiej lokacie uplasował się ostatecznie jego rodak Jack Denis. Tuż za czołową dwójką znaleźli się Aitken, Nirei Fukuzuki, Leclerc, Albon, Tunjo, Steijn Schorthorst, Ferrucci i Isaakyan, który zamknął czołową dziesiątkę.

Artur Janosz w popołudniowej sesji uplasował się na dwunastej lokacie z czasem 1:22.545 i stratą ponad 0.6 sekundy.

Kierowcy powrócą do bolidów w piątek o godzinie 9:00 czasu polskiego.

Image © GP3 / Series Media Service