Menu

Nirei Fukuzumi najszybszy pierwszego dnia testowego na torze Estoril

Nirei Fukuzumi / ART Grand Prix

Nirei Fukuzumi z zespołu ART Grand Prix osiągnął najlepszy czas podczas pierwszego dnia przedsezonowych testów serii GP3 na torze Estoril w Portugalii. Japończyk swój najlepszy czas 1:28.645 osiągnął w popołudniowej sesji, natomiast w porannej brylował Steijn Schothorst z Holandii.

Pierwszy dzień przedsezonowych testów przywitał kierowców mokrym torem Estoril, po wieczornych opadach deszczu. Przejrzyste niebo i słoneczna pogoda sprawiły jednak, że tor szybko zaczął przesychać, a na pierwsze przejazdy na oponach typu slick nie trzeba było długo czekać.

Podczas pierwszej godziny jazd sześciu kierowców wyjechało na tor na swoje mierzone okrążenia, natomiast pozostała część kierowców wykonała jedynie przejazdy instalacyjne. Na torze pojawiła się także czerwona flaga za sprawą Tatiany Calderon, który zatrzymała się z powodu problemów technicznych. Tuż po wznowieniu sesji, debiutujący w serii GP3 Jake Hughes, wykręcił czas na poziomie 1:31, co pozwoliło mu wskoczyć na pierwszą lokatę.

Poranna sesja przyniosła także drugą czerwoną flagę. Konstantin Tereshchenko wypadł z toru i utknął w żwirowej pułapce. Porządkowi bardzo szybko jednak uporali się z bolidem Rosjanina i kierowcy mogli powrócić do swoich testów. Tuż po wznowieniu swój najlepszy czas poprawił ponownie Hughes, który zszedł poniżej 1:31, jednak Brytyjczyka na prowadzeniu zmienił Albon, a następnie Jake Dennis, który na godzinę przed końcem porannej sesji awansował na czoło klasyfikacji z czasem o 0.2 sekundy lepszym od Albona.

Na trzy minuty przed końcem sesji bardzo dobrym tempem popisał się Schothorst, który portugalską pętlę pokonał w czasie na poziomie 1:29, co pozwoliło mu objąć prowadzenie w porannej sesji. Czołową dziesiątkę uzupełnili Dennis, Albon, Santino Ferrucci, Alex Palou, Matthew Parry, Fukuzumi, Jake Hughes, Ralph Boschung i Konstantin Tereshchenko.

Po dwugodzinnej przerwie obiadowej kierowcy powrócili do testów, jednak popołudniu musieli zmierzyć się z bardzo silnymi podmuchami wiatru. Najszybszym w pierwszych minutach sesji okazał się Charles Leclerc osiągając czas na poziomie 1:30, jednak jeszcze lepsze tempo zaprezentował Alexander Albon z zespołu ART Grand Prix, który zszedł na 1:29 wyprzedzając Hughesa i Kevina Jorga.

Z upływem czasu kierowcy z okrążenia na okrążenie poprawiali swoje rezultaty, co zademonstrował Parry awansując na pierwszą lokatę z czasem 1:28, co pozwoliło wyprzedzić Oscara Tunjo z zespołu Jenzer Motorsport i Ralpha Boschunga z Koiranen GP.

Podczas popołudniowej sesji doszło także do wywieszenia kolejnej czerwonej flagi. Po raz kolejny sprawcą był Tereshchenko, który zatrzymał się na torze z niewyjaśnionych przyczyn. Tuż po wznowieniu sesji najszybszym był Nirei Fukuzumi z zespołu ART Grand Prix, który wskoczył na czoło klasyfikacji wyprzedzając drugiego Dennisa o zaledwie 0.015 sekundy. Czołową dziesiątkę uzupełnili Albon, Leclerc, Jack Aitken, Hughes, Parry, Palou, Jorg i Tunjo.

Artur Janosz mimo początkowo dobrego tempa i czasów na poziomie pierwszej dziesiątki, zakończył pierwszy dzień testowy na trzynastym miejscu z czasem 1:29.624 i nie całą sekundą straty do najszybszego Japończyka z ART.

Image © GP3 / Series Media Service