Menu

Sam Bird zwycięża w pierwszym wyścigu Formuły E na torze w Nowym Jorku

Sam Bird / DS Virgin Racing

Dziewiąta runda Formuła E dotarła do Stanów Zjednoczonych i została rozegrana ulicach Nowego Jorku, gdzie triumfował Anglik Sam Bird przed dwoma francuskimi kierowcami Jean-Ericiem Vergnem i Stephanem Sarrazinem.

Daniel Abt, już na pierwszym zakręcie objął prowadzenie w wyścigu, wyprzedzając debiutującego w Formule E Alexa Lynna, który zastępował Jose Marię Lopeza. Podczas pierwszych dwóch okrążeń doszło do kilku kolizji pomiędzy kierowcami na ulicach Nowego Jorku, co w późniejszej części wyścigu wyeliminowało Jerome D´Ambrosio.

Sam Bird w trakcie dziesiątego okrążenie wyprzedził debiutanta Lynna i awansował na drugą pozycje. Jako czwarty w wyścigu jechał Nick Heidfeld przed Jean-Ericiem Vergnem.

Na szesnastym okrążeniu Sam Bird, po prostej startowej, opóźnił hamowanie i przeprowadził skuteczny atak awansując na pierwsze miejsce, a chwilę później w podobny sposób jedną pozycję zyskał Heidfeld awansując tym samym na trzecie miejsce. Zdobywca pierwszego pola startowego Alex Lynn spadł na piąte miejsce, natomiast Jean-Eric Vergne awansował na trzecią lokatę przed niemieckiego kierowcę.

Po zmianie samochodów pierwszą pozycję obronił Sam Bird przed Jean-Ericiem Vergnem i Danielem Abtem, natomiast za pierwszą trójką podążali Stephane Sarrazin i Feliks Rosenqvist.

Na okrążeniu dwudziestym piątym z wyścigu wycofał się debiutant Alex Lynn, który po wyjeździe z alei serwisowej borykał się z problemami technicznymi.

W trakcie trzydziestego czwartego okrążenia Szwed Rosenqvist popełnił błąd opóźniając hamowanie i uderzył tyłem w barierkę, co spowodowało uszkodzenie tylnego skrzydła i zmuszenie na zjazd do alei serwisowej, tracąc tym samym szanse na dobry wyścig.

Trzy okrążenia później Nick Heidfeld, borykający się z problemami, był zmuszony do zatrzymania auta na torze, kończąc tym samym dalszą rywalizację, a na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa.

Na dwa okrążenia przed końcem samochód bezpieczeństwa opuścił tor i wyścig został wznowiony.

Wydalało się, że nic nie ulegnie zmianie podczas ostatniego kółka, jednak jadący na trzeciej pozycji Daniel Abt niespodziewanie, po wyjściu z jednego z zakrętów, bardzo zwolnił i spadł na sam koniec stawki tracąc pewną pozycje na podium. Stephane Sarrazin tym samym automatycznie wskoczył na ostatni stopień podium wyprzedzając nieznacznie Lucasa Di Grassiego oraz Loic Duvala.

Pierwszy wyścig na ulicznym torze w Nowym Jorku wygrał Sam Bird, przed Jean-Ericiem Vergne i wcześniej wspomnianym Stepahane Sarrazinem.

Image © Formula E