Menu

Audi pierwszym niemieckim producentem angażującym się w pełni w serię wyścigów Formuły E

Daniel Abt / ABT Schaeffler Audi Sport

Audi będzie pierwszym niemieckim producentem samochodów ścigającym się w Formule E. Cztery pierścienie obejmą w stawce miejsce zajmowane dotychczas przez team ABT Sportsline. Zespół z Allgäu, który obecny jest w Formule E od czasu powstania tej serii wyścigów samochodów elektrycznych, w przyszłości będzie sprawował opiekę nad wyścigowymi bolidami Audi jako zespół techniczny. Nowy zespół: Audi Sport ABT Schaeffler, zadebiutuje na początku grudnia br., w czwartym sezonie wyścigów Formuły E. Pierwszy wyścig nowego sezonu odbędzie się w grudniu, w Hongkongu.

Audi partnerowało zespołowi ABT od inauguracyjnego wyścigu Formuły E w roku 2014. Najbardziej wymownym przykładem tego partnerstwa, był udział w tej serii wyścigów Lucasa di Grassi – fabrycznego kierowcy Audi. Dodatkowo, zespół mógł korzystać z pełnej infrastruktury Centrum Kompetencyjnego Audi w Neuburgu. W sezonie 2016/2017, Audi zintensyfikowało swój udział w partnerstwie, przeznaczając na nie znacznie większe środki finansowe i techniczne. Teraz cztery pierścienie poczyniły decydujący krok. Przejmując stajnię ABT Sportsline, koncern zdecydował o pełnym zaangażowaniu w Formułę E. Jednocześnie zmienia się nazwa teamu na Audi Sport ABT Schaeffler.

W ostatnich miesiącach coraz mocniej angażowaliśmy się w wyścigi Formuły E. Byliśmy obecni podczas wszystkich imprez, angażowaliśmy się w rozwój nowych rodzajów napędu, ale braliśmy też udział w wielu wydarzeniach, które rozgrywały się poza torem wyścigowym – powiedział dr Peter Mertens, członek zarządu Audi AG odpowiedzialny za rozwój techniczny.

Audi od nowego sezonu będzie pierwszym niemieckim producentem samochodów aktywnie obecnym w tej serii wyścigów. To jasny wyraz zaangażowania naszej marki w rozwój mobilności elektrycznej nie tylko na torze, ale również w codziennej mobilności, czego najlepszym przykładem są samochody typu Audi e-tron.

Czwarty sezon wyścigów Formuły E rozpocznie się drugiego grudnia br. w Hongkongu. Kolejne wyścigi rozegrane zostaną w Ameryce Północnej i Południowej, w Afryce, w europejskich metropoliach – Rzymie i Paryżu oraz w jeszcze kilku innych miejscach.

Wyścigi Formuły E, to „pełnokrwisty” sport motorowy. Centra tych wszystkich wspaniałych miast będą z pewnością doskonałą sceną do prezentacji nie tylko mobilności elektrycznej, ale też emocji, nierozerwalnie związanych ze sportami motorowymi – podkreśla szef Audi Motorsport, Dieter Gass. Przed nami ekscytujący sezon, pełen wspaniałych zmagań na torze. Cieszę się, że wszystko jest na najlepszej drodze do osiągnięcia sukcesu.

W 29 rozegranych dotychczas wyścigach Formuły E, zespół ABT Schaeffler Audi Sport, w którego barwach jeżdżą Daniel Abt i Lucas di Grassi, dwadzieścia trzy razy stawał na podium, z czego aż pięć na najwyższym jego stopniu. Zespół jest jednym z najważniejszych pretendentów do zdobycia w tym sezonie tytułu mistrzowskiego.

Jesteśmy bardzo dumni z tego, że jako jedni z założycieli tej serii wyścigów, mogliśmy napisać całkowicie nowy rozdział w historii sportów motorowych – podkreśla Hans-Jürgen Abt, właściciel ekipy.

Na przestrzeni kilku zaledwie lat, Formuła E tak dynamicznie poszła do przodu, że dalszy rozwój naszego zespołu przestał być możliwy bez profesjonalnego wsparcia producenta samochodów. Stąd z przyjemnością oddaję władzę nad zespołem naszemu partnerowi - Audi, z którym od dekad współpracujemy nie tylko na polu sportów motorowych, ale też na polu biznesowym. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że razem będziemy kontynuować naszą historię sukcesów w Formule E.

Razem ze swym oficjalnym partnerem technicznym – firmą Schaeffler, Audi przygotowuje teraz nowy system napędu, który będzie wykorzystywany w kolejnym sezonie.

Właśnie z powodzeniem zakończyliśmy fazę testów nowych elementów napędu, które odbyły się w Hiszpanii i w Neuburgu. Wszystko idzie według planu – mówi Dieter Gass. Obecnie, swoboda rozwiązań technicznych w Formule E ogranicza się do silnika, przekładni, niektórych elementów zawieszenia i oprogramowania. Rywalizacja między producentami, zespołami i kierowcami w Formule E jest ogromna. Właśnie dlatego detale są niezmiernie istotne.

Audi Image © Audi AG