Menu

Zmodyfikowany układ toru Grand Prix Monaco będzie gościł kierowców Formuły E

Oficjalnie zaprezentowany został układ toru, na którym kierowcy serii Formuły E będą rywalizować 9 maja podczas Monaco ePrix. Włodarze serii postanowili wyjść również naprzeciw kibicom mistrzostw, zapewniając trzy wolne wejścia na siódmą rundę Mistrzostw Świata.

Obiekt Formuły E jest skróconą wersją historycznego toru Grand Prix, który jest gospodarzem wyścigów od 1929 roku.

Układ, liczący 2.76 km, będzie składał się z 12 zakrętów. Skorzystano z tej samej linii startu/mety oraz kompleksu pit. Zmiana obejmie jednak Casino Square – kierowcy zamiast podążać w górę, zrobią ostry nawrót w Saint Devot i powrócą na nitkę F1 za wyjazdem z tunelu.

Sądzę, że to dobry układ i oczywiście lokalizacja jest fantastyczna – skomentował Jarno Trulli. W połowie przyjmuje układ toru Formuły 1, a to wystarczająco dla Formuły E i jestem przekonany, że będzie dobrze się wyprzedzać.

Na wjeździe do pierwszego zakrętu jest nawrót, potem udajemy się w w kierunku tunelu, gdzie czeka nas kolejne mocne hamowanie z możliwym punktem wyprzedzania. Stamtąd wracamy do Tabac i zakrętów Swimming Pool, które w Formule 1 były bardzo ekscytujące i wymagające. W bolidzie Formuły E będą łatwiejsze do pokonania, ale nadal stanowić wyzwanie, zwłaszcza na wyjściu ze Swimming Pool, gdzie może być bardzo ślisko.

Zanim kierowcy przystąpią do rywalizacji w Monako, czeka ich kolejna runda w Long Beach (USA) 4 kwietnia.

Image © FIA Formula E