Menu

Lucas di Grassi wykluczony z wyścigu o ePrix Berlina

Zwycięzca wyścigu w Berlinie, Lucas di Grassi, został zdyskwalifikowany po tym jak w jego samochodzie ABT Audi Sport stwierdzono nieprawidłowości w przednim skrzydle.

Po wyścigu odkryto, że owiewki w przednim skrzydle zostały tak zmodyfikowane, by obejmowały wewnętrzne metalowe pręty wzmacniające. Jak stwierdzili również sędziowie sześć z ośmiu otworów w przednim skrzydle były zakryte.

Pozostałe dwa otwory posiadały wkładki gwintowe, które zostały sfazowane, a ponadto klapa przedniego skrzydła oraz zakładka LH220 (tak zwana gurney flap) posiadały dodatkową warstwę i również zostały sfazowane.

Zespół próbował tłumaczyć, że zmiany te zostały dokonane w wyniku napraw i nie miały mieć na celu zapewnianie korzyści. Niemniej jednak, ostatecznie sędziowie uznali je za niezgodne z Artykułem 3.1 2014/2015 Regulaminu Technicznego FIA Formuły E.

Audi Sport ABT nie zamierza odwoływać się od tej decyzji. Decyzja o dyskwalifikacji Lucasa di Grassiego oznacza jednak, że zwycięstwo podczas ePrix Berlinu powędrowało w ręce Jerome’a D’Ambrosio, z kolei w klasyfikacji generalnej na prowadzenie wysunął się Nelson Piquet Jr., który wyprzedza drugiego di Grassiego o 10 punktów.

Image © FIA Formula E