Menu

Buemi zwycięża w Londynie i zapewnia e.dams Renault mistrzostwo

Dzięki wywalczonemu w kwalifikacjach pole position oraz dobremu startowi do wyścigu, Sebastien Buemi zdominował sobotnią rundę w Londynie. Za sprawą zwycięstwa w Battersea Park Buemi awansował na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej, a do prowadzącego Nelsona Piqueta traci 5 punktów.

Dla Szwajcara to już trzecie w tym sezonie zwycięstwo, co przyczyniło się w dużej mierzy do wywalczenie przez zespół e.dams Renault mistrzostwa w klasyfikacji generalnej zespołów. Partner zespoły Buemiego, Nicolas Prost, w sobotnim wyścigu był siódmy.

Po udanym starcie do wyścigu i utrzymaniu pozycji przed D’Ambrosio, Buemi regularnie powiększał swoją przewagę aż do momentu zjazdu do alei serwisowej. Prowadzenie kierowcy e.dams Renault nie było jednak zagrożone, choć jego przewaga została zniwelowana w momencie neutralizacji.

Problemy Daniela Abta, który uderzył w ścianę oraz Sakona Yamamoto, który nie był w stanie opuścić alei serwisowej, sprawiły, że na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. W przypadku Abta, ekipa Audi podejrzewała usterkę w jego samochodzie, która doprowadziła do incydentu.

W momencie restartu wyścigu Buemi utrzymał prowadzenie przed Jeromem D’Ambrosio oraz Jeanem-Ericiem Vergne, jednak Francuz musiał bronić się przed atakami Lucasa di Grassiego, który podążał tuż za nim.

Zniwelowane straty w wyniku samochód bezpieczeństwa zawiązały walkę między niektórymi zawodnikami, lecz zbyt wąski tor nie sprzyjał manewrom wyprzedzania.

Buemi przekroczył linię mety z przewagą 0.9 sekundy nad D’Ambrosio. Vergne obronił się przed atakami Di Grassiego, którego zresztą wyprzedził na początku wyścigu, podobnie jak Piqueta i po raz drugi w tym sezonie stanął na podium. Na ostatnich okrążeniach wyścigu powiększył on przewagę nad Di Grassim do 2.5 sekundy.

Obaj Brazylijczycy, Di Grassi oraz Piquet, zamknęli pierwszą piątkę, a za nimi finiszował Sam Bird, który skorzystał na pojawieniu się samochodu bezpieczeństwa oraz opóźnionym pit stopie, by ostatecznie wywalczyć szóstą lokatę przed Loicem Duvalem oraz debiutantem Oliverem Turveyem.

W niedzielę odbędzie się finałowa runda tegorocznego sezonu Formuły E. Buemi odzyskał wiarę w wywalczenie tytułu, różnica między zawodnikami jest niewielka, więc wszystko rozstrzygnie się w niedzielę.

Image © Formula E