Menu

Jaguar powraca do międzynarodowych wyścigów samochodowych

Jaguar

Jaguar powraca do sportów motorowych z długoletnim planem w Formule E. Zostało to potwierdzone we wtorek w Londynie. Pierwsze testy zaplanowano na 2016 rok.

Od kilku miesięcy trwały negocjacje Jaguara Land Rovera z partnerami technicznymi (m.in. Williams). Udało się sfinalizować umowy na początku tego miesiąca. Jaguar jeszcze dziś ma dostać potwierdzenie z FiA, że został potwierdzony jako zespół Formuły E.

Jestem dumny, że mogę ogłosić powrót Jaguara do świata wyścigów, do innowacyjnej Formuły E – powiedział dyrektor techniczny Jaguara, Nick Rogers. Pojazdy elektryczne odgrywają ważną rolę w Jaguarze Land Roverze. Wzorce wyciągnięte z Formuły E pozwolą nam promować nasz rozwój technologii elektryfikacji. Mistrzostwa pozwolą nam zaprojektować i przetestować nasze zaawansowane technologie w ekstremalnych warunkach. Wierzę, że w przeciągu pięciu lat, zobaczymy wielkie zmiany w świecie motoryzacji, niż w ciągu ostatnich trzech dekadach. Przyszłość jest związana z elektryfikacją, ponieważ urbanizacja ciągle się rozrasta. Formła E to pionierskie i ekscytujące rozwiązanie.

Również szef serii wyścigowej Formuły E, Alejandro Agag zabrał głos:

Jesteśmy zachwyceni i witamy Jaguara w Formule E. Jaguar to marka z bogatym dziedzictwem sportowym. Fakt, że powraca do światowego motosportu z Formułą E, jest ogromnym poparciem mistrzostw i jego zdolność na wpływ rozwoju pojazdów elektrycznych. Jaguar przyciągnie za sobą wielu fanów, co zaowocuje popularyzację mistrzostw na całym świecie.

Pierwsze testy bolidu Jaguara są planowane na wiosnę 2016 roku. Sam Jaguar ma bogatą historię w motosporcie: wygrał 5 razy 24-godzinny wyścig Le Mans. Sukcesy odnosił również w wyścigach samochodów turystycznych oraz w latach 2000-2004 był uczestnikiem Mistrzostw Świata w Formule 1.

Image © Jaguar