Menu

Lucas di Grassi wygrywa pełen zwrotów akcji wyścig na torze w Putrajaya

Lucas di Grassi

Lucas di Grassi wygrał rywalizację na ulicznym torze w Putrajaya w Malezji tuż przed Samem Birdem i Robinem Frijnsem, którzy niespodziewanie awansowali na drugą i trzecią lokatę po wypadku Jerome’a D’Ambrosio.

Sebastien Buemi z zespołu Renault e.Dams obronił pierwszą pozycję startową przed Loicem Duvalem i Antonio Felixem da Costą, którzy znaleźli się na drugiej i trzeciej lokacie.

Dobrym startem popisał się także Nicolas Prost, który wskoczył na czwartą lokatę tuż przed Lucasa di Grassiego i Robinna Frijnsa, który zamykał czołową szóstkę.

Z rywalizacją już w pierwszej szykanie pożegnał się Jean-Eric Vergne, który uszkodził przednie prawe zawieszenie po kontakcie z innym kierowcą, natomiast duża stratę zanotował Nick Heidfeld, który obrócił się w pierwszym zakręcie i spadł na koniec stawki za Simonę de Silvestro.

Do rywalizacji, po kłopotach na polach startowych z bolidem, powrócił Stephane Sarrazin, który był zmuszony wystartować z alei serwisowej, co dało ogromną stratę już na początku wyścigu.

Dobrym tempem na pierwszych okrążeniach popisywał się Sebastien Buemi, który zbudował ponad dwu-sekundową przewagę nad Loicem Duvalem i Antonio Felixem da Costą, którzy uzupełniali pierwsza trójkę.

Już na piątym okrążeniu z rywalizacją pożegnał się natomiast Oliver Turvey, który zbyt szybko próbował pokonać jeden z zakrętów i wjechał prosto w bandę, co wywołało wyjazd na tor samochodu bezpieczeństwa.

Po dwóch okrążeniach kierowcy powrócili do rywalizacji, lecz czołową klasyfikacja pozostała bez zmian, mimo iż w pierwszej szykanie nie zmieścił się jadący na drugiej lokacie Loic Duval, który nie zyskał swoim wyjazdem poza tor przewagi i mógł powrócić na swoją wcześniejszą pozycję.

Dobrym manewrem wyprzedzania na dziewiątym okrążeniu popisał się Nicolas Prost, który zdołał poradzić sobie z Antonio Felixem da Costą, co dało mu awans na trzecią lokatę. Portugalczyk już po krótkiej chwili próbował odzyskać straconą pozycję, jednak Francuz z ekipy Renault e.Dams utrzymał trzecie miejsce.

Problemy w połowie dystansu dopadły lidera rywalizacji Sebastiena Buemi, który diametralnie zwolnił tuż po najwolniejszym zakręcie toru w Putrajaya, z powodu problemów z oprogramowaniem, co pozwoliło awansować Loicovi Duvalowi na pierwsza pozycję tuż przed Da Costę i Lucasa di Grassiego. Francuz zdołał jednak uruchomić swój elektryczny bolid i bardzo szybko zjechał do boksów na zmianę bolidu. Kolejne okrążenia przyniosły następne zjazdy i zmianę bolidów, co wywołało duże zamieszanie w ogólnej klasyfikacji wyścigu.

Po wszystkich zmianach bolidów nowym liderem rywalizacji w Malezji został Nicolas Prost, który wyprzedził Loica Duvala w boksach. Francuz stracił swoją lokatę również na rzecz Antonio Felixa da Costy i Lucasa Di Grassiego, którzy awansowali na drugą i trzecią pozycję.

Jako ostatni na zmianę bolidu zdecydował się Nelson Piquet Jr, który dopiero na dwanaście okrążeń przed metą pojawił się w alei serwisowej. Brazylijczyk powrócił na tor, jednak wypadł z czołowej dziesiątki.

Sebastien Buemi mimo problemów z bolidem, zdołał zjechać do boksów i wymienić bolid, powracając na tor na dziewiątej lokacie tuż za plecy Nicka Heidfelda, który ostatecznie stracił swoją dobrą ósmą pozycję z powodu kary przejazdu przez boksy za zbyt krótki postój w boksach.

Na dziesięć okrążeń przed metą bardzo dobrym manewrem wyprzedzania na prostej startowej popisał się Lucas Di Grassi, który zdołał poradzić sobie z Nicolasem Prostem i awansował na pozycję lidera rywalizacji na ulicznym torze w Putrajaya. Francuz nie zdołał utrzymać także drugiej lokaty, tracąc ją na rzecz Antonio Felixa da Costę.

Mimo dobrego tempa problemy z bolidem dopadły także Da Costę, który po wyjechaniu poza tor w pierwszej szykanie zatrzymał swój bolid i spadł na dalsze pozycje. To pozwoliło na powrót na drugą lokatę Prosta, który ponownie nie zdołał utrzymać swojej pozycji i po krótkiej chwili został wyprzedzony przez Loica Duvala oraz Jerome’a D’Ambrosio, co dało spadek na czwartą lokatę.

Ostatnie pięć okrążeń przyniosło wiele przetasowań w całej stawce, po problemach Lica Duvala, Robina Frijnsa i ponownych Sebastiena Buemi, który stracił pozycję w czołowej dziesiątce i spadł na trzynastą lokatę.

Rywalizację na ulicznym torze w Putrajaya wygrał Lucas di Grassi mijając linię mety przed Samem Birdem i Robinem Friinsem, którzy awansowali na podium po wypadku na ostatnim okrążeniu Jerome’a D’Ambrosio.

Na czwartej pozycji drugi wyścig sezonu zakończył Stephane Sarrazin tuż przed Bruno Senną, Antonio Felixem da Costą i Danielem Abtem. Czołową dziesiątkę uzupełnili Nelson Piquet Jr, Nick Heidfeld i Nicolas Prost.

Image © Formula E