Menu

Nowa koncepcja kwalifikacji w Formule E od sezonu 2015/16

Nelson Piquet Jr.

Pierwsze pole startowe do wyścigów Formuły E w sezonie 2015/2016 rozstanie rozstrzygnięte z pośród pięciu kierowców, którzy powalczą w dodatkowej, 15 minutowej sesji, Super Pole.

Podobnie jak to miało miejsce w pierwszym sezonie Formuły E, kierowcy zostaną podzieleni, w drodze losowania, na cztery grupy po pięć w każdej, jednak każda z sesji będzie trwała jedynie sześć minut.

Nowa, sześciominutowa sesja oznacza, że kierowca będzie mógł wykonać okrążenie wyjazdowe, okrążenie rozgrzewkowe, przy mocy 170kW, a następnie okrążenie pomiarowe, podczas którego kierowca będzie miał do dyspozycji maksymalną moc 200kW.

Do walki w sesji Super Pole awansuje pięciu najszybszych kierowców, którzy będą mogli wykonać tylko jedno mierzone kółko.

Po raz kolejny zdobywa pole position otrzyma dodatkowo trzy punkty do klasyfikacji kierowców. Kierowcy rywalizujący w sesji Super Pole wystartują z pierwszych pięciu miejsc, a dalsza kolejność na starcie zostanie, czyli miejsca od 6 do 20, zostanie rozstrzygnięta w sesjach eliminacyjnych.

Naciskanie do granic możliwości i ocieranie się o bandy na całej długości ulicznego toru w kwalifikacjach to prawdziwy spektakl i jedno z najważniejszych wydarzeń w przypadku Formuły E - powiedział szef serii Alejandro Agag.

Nowy format kwalifikacyjny zapewni walkę o pole position do samego końca - jak sama nazwa wskazuje ‚super’!

Nowa koncepcja sesji kwalifikacyjnej została przedłożona Światowej Radzie Sportów Motorowych FIA.

Image © Formula E