Menu

Artem Markelov zwycięzcą inauguracyjnego wyścigu F2 na torze Sakhir

Podium

Artem Markelov wygrał pierwszy wyścig sezonu F2 na torze Sakhir w Bahrajnie. Kierowca zespołu Russian Time wyprzedził Normana Nato (Pertamina Arden) i Charlesa Leclerca(Prema Racing).

Do wyścigu z pole position startował debiutant, protegowany Akademii Ferrari, Charles Leclerc z teamu Prema Racing. Tuż za jego plecami ustawił się debiutujący w Formule 2, Holender Nyck De Vries. Z drugiego pola miał startować kolega zespołowy Leclerca, Antonio Fuoco, jednak Włoch otrzymał karę przesunięcia o trzy pozycje za utrudnienie jazdy Artemowi Markelovi.

Najlepiej ruszył ze swojego pola Charles Leclerc, który obronił swoją pierwszą pozycję. Świetnie wystartował Norman Nato, który awansował na drugą pozycję. Na trzecie miejsce wskoczył Artem Markelov. Bardzo słabo rozpoczął wyścig z kolei De Vries spadając na czwartą pozycję.

Na trzecim okrążeniu Norman Nato uporał się z monakijskim kierowcą Prema Racing i to Francuz został nowym liderem wyścigu, jednak nie był w stanie uciec przed Leclerkiem i Markelovem, którzy utrzymywali wysokie tempo.

Norman Nato miał jednak problemy z autem. Z jego samochodu odpadały części aerodynamiczne. Pomimo tego coraz bardziej odskakiwał całej stawce. Z kolei do Leclerca zbliżał się coraz bardziej Rosjanin z zespołu Russian Time.

Luca Ghiotto zgłaszał problemy z oponami. Po chwili na pierwsze miejsce wskoczył Charles Leclerc. Monakijczyk wyprzedził kierowcę Pertaminy Arden na ósmym okrążeniu. Z powodu problemów z samochodem Nato, a za jego plecami Artem Markelov coraz bardziej zbliżał się do młodego Francuza.

Na dziewiątym okrążeniu Luca Ghiotto (Russian Time) wyprzedził zajmującego piąte miejsce Nobuharu Matsushitę z ART Grand Prix. W tym czasie kierowcy pojawiali się na zmianie opon. Pierwsi na pit lane zameldowali się Gustav Malja i Stefano Coletti.

Na dwunastym okrążeniu Oliver Rowland wyprzedził Jordana Kinga i awansował na szóstą pozycję. Doszło również do małego kontaktu pomiędzy Latifim i Alobonem. Tajlandczyk uszkodził przednie skrzydło przy próbie ataku.

Na czternastym okrążeniu Markelov wyprzedził Normana Nato i awansował na drugą lokatę. Po chwili francuski kierowca zjechał na zmianę opon. Na trzecią lokatę awansował De Vries. Na szesnastym okrążeniu w alei serwisowej pojawił się lider wyścigu Charles Leclerc. Po zmianie opon wyprzedził go Norman Nato.

Wciąż na torze pozostawał Artem Markelov, który prowadził w wyścigu, zjechał dopiero na osiemnastym okrążeniu. Po pit stopie spadł na trzecią lokatę, a na pozycję lidera wskoczył Norman Nato.

Karę przejazdu przez aleję serwisową otrzymał Sean Gelael z teamu Pertmina Arden, za przekroczenie prędkości w pit lane. Jednak po chwili ponownie Indonezyjczyk został "doceniony" przez sędziów, tym razem 5 sekundami doliczonymi do wyniku wyścigu.

Pod koniec wyścigu świetnym tempem popisywał się Nyck De Vries, który bardzo szybko zbliżał się do Markelova zajmującego trzecie miejsce. Jednak na 26 okrążeniu zwolnił i wyprzedził go jadący na piątym miejscu Oliver Rowland.

Prawdopodobnie Holendrowi skończyły się opony, ponieważ po chwili wyprzedzili go Jordan King, Luca Ghiotto i Alexander Albon.

Na 30 okrążeniu Markelov wyprzedził Leclerca i awansował na drugą pozycję. Rosjanin na okrążenie przed metą wyprzedził Normana Nato, dzięki czemu wygrał wyścig główny F2 na torze Sakhir. Na trzecim miejscu wyścig ukończył zdobywca pole position Charles Leclerc.

Czwarte miejsce zajął Jordan King, piąte Oliver Rowland, szóste Alexander Albon. Siódme jesce przypadło Luce Ghiotto, a ósme Nobuharu Matsushita. Japończyk wystartuje jutro z pole position do wyścigu sprinterskiego.

Image © F2 / Series Media Service