Menu

Vandoorne wygrywa pierwszy wyścig w Barcelonie

Stoffel Vandoorne, reprezentujący zespół ART Grand Prix, wygrał pierwszy wyścig rundy GP2 w Barcelonie. Belg wystartował z pole position i najlepiej odnalazł się na dystansie wyścigu, w którym dużą rolę odgrywała strategia doboru opon.

Pierwsza trójka kwalifikacji – Vandoorne, Pierre Gasly i Alex Lynn - wystartowała na miękkiej mieszance. Reszta czołówki wyruszyła do wyścigu na twardych oponach. Po starcie Vandoorne utrzymał prowadzenie, a Gasly wyprzedził Lynna w pierwszym zakręcie przejmując P2. Arthur Pic awansował na szóste miejsce z jedenastego po starcie na miękkich oponach. Podczas pierwszych okrążeń działo się niewiele poza manewrem Rio Haryanto, który na 5. okrążeniu wyprzedził Pica.

Nowa wersja DRS-u przygotowana dla kierowców na ten wyścig nie działała odpowiednio dobrze, przez co manewry wyprzedzania były nieco utrudnione. To przeszkadzało m.in. Vandoorne’owi i Gasly’emu w odrabianiu strat po wczesnych zjazdach do boksu, dzięki czemu Mitch Evans i Alex Rossi uzyskali przewagę na czele stawki.

Ostatecznie Vandoorne powoli rozpoczął marsz w górę klasyfikacji, a Gasly utknął m.in. za zespołowym kolegą Belga – Nobuharu Matsuhitą i Sergio Cansamasem.

Po serii postojów liderzy stracili przewagę nad Vandoornem, który ostatecznie uzyskał 7-sekundową przewagę nad Rossim. Evans zajmował trzecią pozycję. Z czasem osłabł Gasly, który dał się wyprzedzić Lynnowi i Haryanto na osiem okrążeń do końca.

Alexander Rossi odrobił stratę do Vandoorne’a, lecz w jego bolidzie skończyły się opony i mimo załapania się do strefy (działającego już) DRS-u, Amerykanin nie był w stanie wyprzedzić Belga. W końcówce w lusterkach Rossiego pojawił się Mitch Evans, który w końcówce dystansu prezentował najlepsze tempo w stawce. Evans wyprzedził Rossiego i na mecie zbliżył się na 1,9 s. do Vandoorne’a, który odniósł kolejne w swojej karierze zwycięstwo w GP2.

Podium uzupełnił Rossi ze stratą 4,6 sekundy. Na czwartym miejscu wyścig ukończył Rio Haryanto ze stratą przeszło 17 sekund. Piąty był Alex Lynn, szósty Rafaelle Marciello, siódmy Pierre Gasly, ósmy Norman Nato. Dziesiątkę uzupełnili Arthur Pic i Richie Stanaway.

Image © GP2 / Series Media Service