Menu

Alex Lynn wygrywa drugim wyścigu GP2 na torze Barcelona-Catalunya

Alex Lynn odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w wyścigu GP2 Series. Brytyjczyk wygrał drugi wyścig serii na torze Circuit de Catalunya. Na drugim miejscu na metę przyjechał wczorajszy zwycięzca i lider klasyfikacji generalnej – Stoffel Vandoorne, podium uzupełnił natomiast Pierre Gasly.

Kierowcy ruszyli do tego wyścigu w odwróconym ustawieniu pierwszej ósemki po kwalifikacjach. Do wyścigu nie wystartował Mitch Evans, któremu nie udało się uruchomić silnika na okrążeniu rozgrzewkowym. Dzięki temu z pole position wystartował Norman Nato, który utrzymał swoje prowadzenie w pierwszym zakręcie. Za nim plasowali się Lynn i Rafaelle Marciello. Na czwarte miejsce wskoczył startujący z ósmej pozycji Vandoorne. Piąty był startujący z pierwszego rzędu Gasly.

Na czwartym okrążeniu doszło do pierwszej w historii GP2 fazy ‘wirtualnego samochodu bezpieczeństwa’, która uaktywniła się po kontakcie Andre Negrao i Rene Bindera w zakręcie numer 4. Po wznowieniu wyścigu z trzeciej pozycji spadł Marciello. Normanowi Nato w utrzymaniu prowadzenia przeszkodziła aktywacja DRS-u. Alex Lynn wyprzedził Nato w pierwszym zakręcie 8. okrążenia obejmując prowadzenie w wyścigu. Nato został szybko wyprzedzony również przez Vandoorne’a i Gasly’ego.

Vandoorne załapał się do strefy DRS-u mając poniżej sekundy przewagi nad Lynnem, ale nie naciskał lidera za wszelką cenę w celu zaoszczędzenia opon. Alexander Rossi wyprzedził Normana Nato na okrążeniu 10., podobny manewr kółko później wykonali Haryanto, Markelov i Pic.

Na ostatnich okrążeniach Vandoorne postanowił spróbować przypuścić atak na prowadzącego Lynna, jednak ten znakomicie regulował tempo nie dając Belgowi dojść na pozwalający na bezpośrednią walkę dystans. Na dwa okrążenia przed metą lider klasyfikacji generalnej powiedział przez team-radio, że jego opony się skończyły. Dzięki temu sytuacja w czołówce nie uległa zmianie aż do mety. Lynn wygral przed Vandoornem, Gaslym i Rossim. Na 3 okrążenia przed metą Markelov wyprzedził Rio Haryanto zyskując w ten sposób piąte miejsce. Ósemkę uzupełnili Pic i Nato.

Stoffel Vandoorne miał szansę dołączyć do grona kierowców, którym udało się osiągnąć podwójne zwycięstwo podczas weekendu serii GP2. Takiej sztuki dokonali m.in. Nico Rosberg i Lewis Hamilton, którzy dzisiaj najprawdopodobniej rozstrzygną między sobą palmę pierwszeństwa w wyścigu Formuły 1 w Barcelonie. Mimo nieudanej pogoni za Alexem Lynnem, Belg zdobył dziś kolejną znaczną zdobycz punktową nad rywalami i jest zdecydowanym liderem oraz faworytem tegorocznych rozgrywek.

Kierowcy GP2 powrócą do rywalizacji przy okazji Grand Prix Monaco. Pierwszy wyścig w sobotę 22 maja o 15:40, drugi dzień później o 10:35.

Image © GP2 / Series Media Service