Menu

Pierre Gasly wygrywa wyścig główny na torze Spa Francorchamps

Pierre Gasly / Prema Racing

Pierre Gasly z zespołu Prema Racing wywalczył zwycięstwo w głównym wyścigu GP2 na torze Spa-Francorchamps. Tuż za Francuzem na mecie zjawili się Jordan King i Alex Lynn.

Do wyścigu z pole position wystartował Antonio Givinazzi. Tuż obok włoskiego kierowcy swój bolid ustawił jego kolega z zespołu Prema Racing, Pierre Gasly. Za nimi z trzeciego pola startowego ruszał Szwed Gustav Malja z teamu Rapax. Z kolei na czwartym polu znalazł się Norman Nato z Racing Engineering.

Start do wyścigu wygrał Szwed Gustav Malja wyprzedzając obu kierowców Prema Racing. Na drugim miejscu pozostał Pierre Gasly, a na trzecie miejsce awansował Norman Nato. Zdobywca pole position spadł na piątą lokatę.

Już na drugim okrążeniu z wyścigu wycofał się Marvin Kirchoffer z zespołu Carlin, czego powodem było przebicie jednej z opon.

Bardzo dobrze na pierwszych okrążeniach spisywał się lider klasyfikacji generalnej GP2, Sergey Sirotkin. Rosjanin startujący z trzynastego pola na trzecim okrążeniu był już ósmy, jednak dwa okrążenia później sędziowie dopatrzyli się u Sirotkina częstych wyjazdów poza tor, co spotkało się z pokazaniem czarno-białej flagi, którą zobaczył również Arthur Pic.

Na piątym okrążeniu doszło do zmiany lidera i Gustava Maliję wyprzedził Pierre Gasly. Szwed bardzo szybko stracił także drugą lokatę i za sprawą Normana Nato spadł na trzecie miejsce.

Siódme okrążenie przyniosło pierwsze zjazdy do alei serwisowej, w której zawitali – Malija, Canamasas, King i Lynn. Na kolejnym okrążeniu w boksie pojawił się lider wyścigu Pierre Gasly, powracając po szybkim pit stopie na dwunastej pozycji, lecz szybko ją stracił na rzecz Jordana Kinga.

Tymczasem na prowadzeniu pozostawał Norman Nato z zespołu Racing Engineering, który po krótkiej chwili również zjechał na zmianę opon. Nowym liderem został Artem Markelov, który na dziewiątym okrążeniu wyprzedził Sergeya Sirotkina. Na trzecim miejscu plasował się Nobuharu Matsushita. Cała trójka nie pojawiła się jeszcze w alei serwisowej.

Nowe opony oraz dobre tempo Pierre’a Gasly spowodowało, że Francuz bardzo sprawnie przebijał się na przód stawki i na czternastym okrążeniu był już szósty. Okrążenie później francuski kierowca wyprzedził również Erikssona z zespołu Ardena International, dzięki czemu przesunął się na piąte miejsce.

Na siedemnastym okrążeniu na zmianę opon zjechał Sirotkin, dzięki czemu Gasly awansował na czwartą lokatę, natomiast na prowadzeniu nadal pozostawał Markelov.

Okrążenie później w boksach pojawili się także - Markelov, Rowland i Matsushita. Na fotel lidera wrócił Pierre Gasly, natomiast na drugie miejsce awansował Jordan King z zespołu Racing Engineering. Tuż za nim plasował się jego kolega z zespołu Norman Nato, którego radość z miejsca na podium trwała bardzo krótko, a to za sprawą awarii bolidu na dwudziestym okrążeniu. Na trzecie miejsce awansował Alex Lynn (DAMS).

Na ostatnich końcowych metrach odbył się wielki pojedynek o dziewiątą lokatę. Oliver Rowland zderzył się z Sergio Canamasasem, co wykorzystał Sergey Sirotkin wyprzedzając Hiszpana i tym samym kończąc wyścig na dziewiątej pozycji.

Zwycięzcą rywalizacji na torze Spa-Francorchamps został ostatecznie Pierre Gasly, przed Jordanem Kingiem i Alexem Lynnem. Czwarte miejsce zajął Rafaelle Marciello, piąty był Artem Markelow, szósty Antonio Giozinazzi, siódmy Luca Ghiotto, a ósmy Gustav Malja, który do niedzielnego wyścigu wyruszy z pole position.

Image © GP2 / Series Media Service