Menu

Giovinazzi wygrywa pierwszy, dramatyczny wyścig GP2 na torze w Baku

Antonio Giovinazzi / Prema Racing

Antonio Giovinazzi z PREMA RACING wygrał dramatyczny, pierwszy wyścig GP2 na torze w Baku. Drugie miejsce zajął Sergey Sirotkin z ART Grand Prix, który finiszował ze stratą 1.2 sekundy do zwycięzcy. Trzecie miejsce zajął Raffaele Marciello z Russian Time. Do mety wyścigu dojechało tylko 10 kierowców.

Z pole position do pierwszego wyścigu GP Europy serii GP2 ruszał Antonio Giovinazzi. Tuż obok włoskiego kierowcy ustawił się Nobuharu Matsushita z ART Grand Prix.

Najlepszy na starcie okazał się Japończyk, który wyprzedził Giovinazziego i objął prowadzenie w wyścigu. Na drugie miejsce awansował Raffaele Marciello, a na trzecie Luca Giotto. W pierwszym zakręcie zderzyli się obaj kierowcy zespołu DAMS (Alex Lynn i Nicholas Latifi), Pierre Gasly z ART Grand Prix i obaj kierowcy zespołu Carlin (Sergio Canamasas i Marvin Kirchofer). Wspomniana piątka wycofała się z wyścigu. Skutkiem karambolu było pojawienie się na torze samochodu bezpieczeństwa, który zjechał po drugim okrążeniu.

Po wznowieniu wyścigu na trzecim okrążeniu Raffaele Marciello z Russian Time wyprzedził prowadzącego Japończyka i objął prowadzenie w wyścigu. Na trzecim miejscu podążał Oliver Rowland z MP Motorsport. Na szóstym okrążeniu, po wypadku Philo Paz Armanda z zespołu Trident, ponownie pojawił się safety car, a kierowcy wykorzystali ten fakt na zmianę opon.

Po ponownym restarcie doszło do incydentu z udziałem Artema Markelova i Arthura Pica. Obaj wycofali się z wyścigu. W czołówce nie doszło do zmian - prowadził Marciello przed Mastushitą i Oliverem Rowlandem. Na czwartym miejscu niespodziewanie znalazł się Nabil Jefferi, jednak kierowca nie korzystał do tej pory z pit stopu.

Kiedy po raz trzeci zjechał z toru samochód bezpieczeństwa na 11 okrążeniu, doszło do przetasowań w czołówce wyścigu. Walkę pomiędzy Jefferim i Nobuharu Matsushitą wykorzystał Rowland wyprzedzając obu kierowców, dzięki temu Brytyjczyk awansował na drugą pozycję. Japończyk spadł na piąte miejsce, ponieważ całe zamieszanie wykorzystali również Luca Ghiotto i Antonio Giovinazzi. Włoski kierowca zespołu Trident awansował na czwarte miejsce, z kolei jego rodak z PREMA RACING na drugą lokatę po wyprzedzeniu Olivera Rowlanda.

Na piętnastym okrążeniu po wypadku w trzecim zakręcie wycofał się Nabil Jefferi. Podczas siedemnastego okrążenia Sergey Sirotkin z ART Grand Prix wyprzedził Lucę Ghiotto i awansował na czwartą pozycję. Włocha wyprzedził także kolega zespołowy Rosjanina, Nobuharu Mastushita.

Na 18 okrążeniu Antonio Giovinazzi wyprzedził Raffaela Marciello i został nowym liderem wyścigu. Na tym samym okrążeniu, w związku z incydentem pomiędzy kierowcami Racing Engineering - Jordanem Kingiem a Normanem Nato - z wyścigu odpadł Francuz i ponownie na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa. Jak się później okazało również King wycofał się z wyścigu.

Podczas ostatniego okrążenia na drugie miejsce wskoczył Rosjanin Sergey Sirotkin wyprzedzając na ostatniej prostej Raffaela Marciello. Wyścig wygrał Antonio Giovinazzi z PREMA RACING przed Sergeyem Sirotkinem (ART Grand Prix) i Raffaele Marciello z Russian Time. Czwarte miejsce przypadło Oliverowi Rowlandowi, piąte Mitchowi Evansowi. Szóste miejsce zajął Nobuharu Matsushita, siódme Sean Gelael, a ostatnie ósme punktowane miejsce Daniel De Jong.

Image © GP2 / Series Media Service