Menu

Norman Nato wygrywa pierwszy wyścig GP2 na torze Barcelona-Catalunya

Norman Nato / Racing Engineering

Norman Nato z zespołu Racing Engineering wywalczył zwycięstwo w otwierającym sezon 2016 serii GP2 pierwszym wyścigu na torze Barcelona-Catalunya, wyprzedzając pod koniec rywalizacji startującego z pole position Pierre’a Gasly’ego.

Startujący z pierwszego pola Pierre Gasly obronił swoją lokatę przed pierwszym zakrętem i utrzymał za sobą swojego rodaka Normana Nato. Dobrym startem popisał się także Sergey Sirotkin, który awansował o dwie lokaty.

Już na kolejnym okrążeniu sędziowie wyścigowi zdecydowali się na skorzystanie z wirtualnego samochodu bezpieczeństwa, a następnie realnego samochodu bezpieczeństwa, po wypadku Luci Ghiotto z zespołu Trident, który wypadł w czwartym zakręcie i uderzył w bandę okalającą tor.

Trzy okrążenia później kierowcy powrócili do rywalizacji, a prowadzący Pierre Gasly utrzymał swoją lokatę przed jadącym za nim Normanem Nato.

Jako pierwsi na obowiązkowy pit stop zjechali Lynn i Jordan King, którzy skorzystali z super miękkich opon i powrócili na tor. Kierowca testowy ekipy Williams podjął się próby odebrania swojemu byłemu partnerowi z zespołu DAMS lokaty, jednak Gasly kontrolował rywalizację i pozostał na swoim pierwszym miejscu.

Walkę o druga lokatę stoczyli Sergey Sirotkin, który po restarcie awansował o kolejne dwie lokaty i Norman Nato. Rosjanin podczas każdego okrążenia naciskał na drugiej Francuza, jednak kierowca Racing Engieenering nie dał za wygraną i utrzymał się przed Sirotkinem, który na dwudziestym trzecim okrążeniu stracił panowanie nad bolidem w drugim zakręcie i wpadł w poślizg. Całe zajście spowodowało drugi wjazd samochodu bezpieczeństwa na tor.

Neutralizacja pozwoliła Gasly’emu, Nato i pozostałej czołówce wyścigu na zjazd do boksów i zmianę opon na super miękkie.

Na czternaście okrążeń przed metą kierowcy wznowili rywalizację, a nowe i szybkie ogumienie bardzo sprawnie wykorzystał Artem Markelov, który poradził sobie z Jordanem Kingiem i Alex’em Lynn’em, awansując na piątą lokatę.

Swoją szanse na awans wykorzystał także Norman Nato, który naciskał na prowadzącego Gasly’ego. Kierowca Racing Engineering zdołał wyprzedzić kierowcę Prema Racing i objął prowadzenie.

Ograniczenia regulaminowe rywalizacji GP2 spowodowały, że sędziowie wyścigowi zdecydowali się zamienić ilość pozostałych okrążeń na czas, co spowodowało, że wielu kierowców próbowała swoich sił na awans.

Dobrym manewrem wyprzedzania na trzydziestym drugim okrążeniu popisał się Nicholas Latifi, który wyprzedził kierowcę Prema Racing i awansował na druga pozycję.

Ponownie powalczył także Markelov, który poradził sobie z Casamasasem i wskoczył na czwarte miejsce.

Jako pierwszy na mecie zjawił się jednak Norman Nato, który wyprzedził drugiego Nicholasa Latifi’ego o 1.3 sekundy. Trzeci ostatecznie był Pierre Gasly, który utrzymał za sobą Artema Markelova i Sergio Canamasasa, który uzupełnił czołową piątkę.

Na kolejnych miejscach znaleźli się Alex Lynn przed Jordanem Kingiem, Raffaelem Marciello, Antonio Giovinazzim i Gustavem Malją, który zakończył pierwszy wyścig na dziesiątej lokacie.

Image © GP2 / Series Media Service