Menu

Alexander Rossi wygrywa skrócony sobotni wyścig na torze Sochi Autodrom

Alexander Rossi / Racing Engineering

Alexander Rossi z zespołu Racing Engineering wygrał pierwszy skrócony wyścig na torze Sochi Autodrom po dramacie Alexa Lynna, który na trzy okrążenia przed metą uszkodził przednie lewe koło. podium rywalizacji uzupełnili Pierre Gasly i Stoffel Vandoorne.

Dobrym startem z pole position popisał się Alex Lynn, który obronił się przed Stoffelem Vandoornem, startującym z drugiej lokaty. Belg nie poradził sobie tak dobrze ze startem jak kierowca ekipy DAMS i został natychmiast wyprzedzony przez Alexandra Rossiego, Arthura Pica, który wskoczył na trzecie miejsce oraz Pierre Gasly’ego, który znalazł się na czwartym miejscu.

Awans na drugie miejsce już na pierwszym okrążeniu zaliczył Pic z zespołu Campos Racing, jednak szeroki wyjazd poza tor spowodował, że Francuz musiał oddać swoją lokatę i spadł ponownie na trzecie miejsce.

Już na pierwszym okrążeniu z wyścigiem pożegnali się Markelov, Canamasas i Stockinger, którzy zostali uwikłani w kolizję po błędzie Rosjanina z zespołu Russian Time. Markelov przy powrocie na tor, po szerokim wyjeździe, zahaczył lewym przednim kołem o bandę i stracił oponę, co spowodowało ponowy wyjazd i zabranie ze sobą kierowcy Status Grand Prix oraz ekipy Lazarus i wbicie się w bandę.

Kilka chwil później z rywalizacji odpadł także Jordan King, który ze zbyt dużą prędkością pokonywał jeden z zakrętów, co spowodowało uderzenie w bandę. Powodem takiej sytuacji było urwane przednie skrzydło, po kontakcie z Richie Stanaway’em, a w konsekwencji brak docisku.

Oba wypadki spowodowały wyjazd na tor samochodu bezpieczeństwa, a następnie wywieszenie czerwonych flag i zjechanie kierowców do alei serwisowej.

Zawodnicy po dłużej przerwie powrócili na tor za samochodem bezpieczeństwa i po jednym okrążeniu rozpoczęli, po raz drugi, rywalizację w pierwszym wyścigu, który oficjalnie został skrócony do piętnastu okrążeń z powodu zmierzchu.

Po wolniejszym okrążeniu kierowcy wznowili wyścig, jednak pierwsze metry nie przyniosły zmian w czołówce, którą prowadził Lynn przed Rossim, Piciem, Gaslym i Vandoornem.

Kierowca zespołu DAMS bardzo przytomnie rozpoczął powiększanie przewagi nad swoimi rywalami i w połowie dystansu jako pierwszy pojawił się w boksach na zmianę opon. Kolejne okrążenia przyniosły następne zjazdy do alei serwisowej, co jest obowiązkowe w pierwszej rywalizacji.

Bliski wyprzedzenia Lynna, po swoim pit stopie, był Rossi, który znalazł się przed kierowcą ekipy DAMS, jednak ten wykorzystał lepszą przyczepność i rozgrzane opony, wyprzedzając Amerykanina w czwartym zakręcie.

Na trzy okrążenia przed metą przednie lewe koło uszkodził Alex Lynn, który wypadł z toru w zakręcie numer trzynaście i zahaczył o bariery rosyjskiego obiektu podczas próby powrotu. Błąd kierowcy zespołu DAMS spowodował, że na pierwszą lokatę wskoczył Alexander Rossi, który utrzymywał za sobą Pierre’a Galsy.

W tym samym czasie jako ostatni w boksach pojawił się Stoffel Vandoorne, który po szybkiej zmianie powrócił na tor na trzeciej pozycji tuż za prowadzącą dwójkę. Belg był bliski wskoczenia przed czołową dwójkę, po świetnych okrążeniach tuż przed zjazdem, jednak zimne opony nie dały przewagi kierowcy ART Grand Prix i znalazł się ostatecznie na trzeciej lokacie.

Rywalizację w pierwszym wyścigu na torze Sochi Autodrom wygrał Alexander Rossi, który jako pierwszy minął linię mety. Trzy sekundy za nim wyścig ukończył Pierre Gasly tuż przed Stoffelem Vandoornem, który na ostatnim okrążeniu zdołał wykręcić najszybsze okrążenie.

Czwarty ostatecznie był Sirotkin przed Haryanto, Marciello i Stanawayem. Pierwszą dziesiątkę zamknęli Arthur Pic, który do drugiego wyścigu ruszy z pole position, Dean Stoneman i Nobuharu Matsushita.

Image © GP2 / Series Media Service