Menu

Płetwy na pokrywie silnika oficjalnie zakazane od sezonu 2018

Sergio Perez / Sahara Force India

Bolidy Formuły 1 od sezonu 2018 ostatecznie nie będą posiadały płetw na pokrywie silnika.

Podczas posiedzenia Grupy Strategicznej Formuły 1 w tym miesiącu, została omówiona zmiana przepisów, mających na celu pozostawienie dużych płetw na pokrywie silnika, podobnie jak jest to praktykowane przez prawie wszystkie zespoły w obecnym sezonie.

Pomimo długich rozmów, prac nad pozostawieniem elementu, a także znalezieniu kompromisu i wprowadzeniu płetwy w stylu Mercedesa - krótszej niż używają pozostałe zespoły - McLaren nie poparł ostatecznie propozycji.

Brak jednogłośnej decyzji spowodował, że podczas posiedzenia nad regulaminem technicznym w tym tygodniu, całkowicie zakazano używania płetw w sezonie 2018.

To trochę komplikuje sprawę - powiedział dyrektor techniczny zespołu Force India, Andrew Green. Oznacza to, że musimy przebudować część samochodu, która nie była opracowywana, ponieważ zakładaliśmy, że osłona silnika pozostanie taka sama.

Nie znaczy to jednak, że musimy przebudować część samochodu. To nie jest wielka rzecz, ale nadal musimy coś zrobić, choć sądziliśmy, że nie będziemy musieli.

W obronie decyzji zespołu McLaren stanął Eric Boullier, który przyznał, że ekipa z Woking postępuje zgodnie z przepisami, które zostały wcześniej zatwierdzone.

Nie rozumiem dlaczego wszyscy zrobili coś, czego nie zakłada regulamin. Zostało to przegłosowane kilka miesięcy temu, aby usunąć płetwę - pozostawić jej mniejszy odpowiednik.

Takie są przepisy na przyszły rok. Niektóre zespoły wierzyły, że dojdzie do ponownej zmiany i chciały zostawić dużą płetwę.

Image © Sahara Force India Formula One Team