Menu

Byli kierowcy F1 kwestionują powrót Roberta Kubicy

Robert Kubica

Jacques Villeneuve oraz Juan Pablo Montoya uważają, że Polak nie powinien powrócić do Formuły 1, ponieważ może on narażać na niebezpieczeństwo innych kierowców.

Robert Kubica w wypadku podczas rajdu Ronde di Andora w lutym 2011 roku doznał poważnych obrażeń prawej ręki, dłoń była częściowo zmiażdżona. Najwięksi specjaliści w dziedzinie chirurgii pracowali nad tym, aby uniknąć jej amputacji. Prawa ręka Krakowianina została uratowana, lecz jej mobilność jest ograniczona.

Rodzi to pewne obawy wśród kierowców Formuły 1, co jest pewnego rodzaju paradoksem jest to, że wyrażają je szczególnie ci zawodnicy, którzy swoją przygodę z tym sportem już zakończyli.

Nie chodzi tutaj o test, w którym musi wysiąść z nieruchomego samochodu wyposażonego w Halo, co jest dość trudne. Co, gdy podczas startu będzie musiał nagle skręcić i ominąć auto? Wątpię w to, czy da się zrobić coś takiego z jedną ręką. Z mojego doświadczenia muszę powiedzieć, że nie da się tak zrobić - przyznał Jacques Villeneuve pytany przez niemiecki magazyn Auto Bild.

Myślę, że FIA powinna ostrożnie podchodzić do tego, kiedy będą pewni w stu procentach co do tego, że Robert jest w stanie unikać wypadków. Sam Kubica powinien o tym dobrze pomyśleć. Nie chodzi tutaj o czasy okrążeń, ale o odpowiedzialność względem swoich kolegów z toru. To samo dotyczy Williamsa. Jeśli dojdzie do poważnego wypadku, to oni będą za to brali odpowiedzialność.

Do głosu krytyki Kanadyjczyka dołączył Juan Pablo Montoya.

Szczerze mówiąc, jest to żart. Jestem pewien, że Robert nie jest już w stanie jeździć samochodem Formuły 1 na limicie - oznajmił.

Część kierowców obecnie startujących w Formule 1 ma podzielać wątpliwości Jacquesa Villeneuve oraz Juana Pablo Montoyi. Temat powrotu Roberta Kubicy do sportu i potencjalnych niebezpieczeństw wynikających z tego faktu ma zostać omówiony na odprawie kierowców w piątek przed wyścigiem o GP Abu Zabi.

Słowem wyjaśnienia należy dodać, że Jacques Villeneuve w 2006 roku został zastąpiony przez Roberta Kubicę w zespole BMW Sauber i na przestrzeni lat zupełnie bezpodstawnie krytykował polskiego zawodnika. Pomimo upływu czasu nic w tej materii się nie zmieniło.

O powrocie Roberta Kubicy do Formuły 1 zadecyduje zespół Williams. Ekipa z Grove dysponuje ilością danych, która może w sposób rzetelny sprawdzić to, czy faktycznie Krakowianin jest w stanie ponownie znaleźć się wśród kierowców F1.

Image © Williams F1