Menu

Red Bull próbuje załagodzić konflikt na linii Renault - Toro Rosso

Dr Helmut Marko

Dr Helmut Marko postanowił zabrać głos w sprawie ostrej wymiany zdań pomiędzy zespołem juniorskim Red Bulla, a dostarczającym im silniki producentem.

Toro Rosso doświadczało serii awarii w ostatnich wyścigach. Nie inaczej jest i tutaj w Brazylii. Zapytany o ten problem szef Renault Cyril Abiteboul zasugerował, że nieprzypadkowo to właśnie ta ekipa ma problemy i jest ona podejrzewana o niewłaściwe korzystanie z jednostki napędowej. Błyskawicznie na te wątpliwości odpowiedzieli przedstawiciele ekipy z Faenzy. W ich oświadczeniu prasowym można było przeczytać kilka kontrargumentów i sugestię, że być może Renault celowo dostarcza im wadliwe jednostki napędowe, aby awansować na piątą pozycję w klasyfikacji generalnej, przed Toro Rosso.

Sytuacja wymknęła się spod kontroli, ponieważ podczas trzeciej sesji treningowej pojawiły się takie głosy, że Renault w wyniku oczernienia może przestać dostarczać jednostki napędowe Toro Rosso w trybie natychmiastowym. W praktyce oznaczałoby to oczywiście, że zespół ten nie wystartowałby ani do GP Brazylii ani tym bardziej do GP Abu Zabi.

Dr Helmut Marko odbył krótką rozmowę z Cyrilem Abiteboulem w sobotę, a jej fragment wychwyciły kamery FOM. Z mowy ciała można były wyczytać, że była to burzliwa dyskusja.

Przez ostatnich 10 lat, wiele z nich było bardzo udanych, przebrnęliśmy z obecnym producentem przez wiele przeżyć. Jak zazwyczaj pod koniec kolejnego długiego sezonu emocje rosną, ale relacje te są wartościowe i takie pozostaną. Nigdy nie było wątpliwości co do tego, że jesteśmy traktowani sprawiedliwie przez naszych dostawców jednostek napędowych. To do dzisiaj jest prawdą - powiedział dr Helmut Marko.

Wraz z sezonem 2017 współpraca Toro Rosso z Renault dobiegnie końca. Ekipa z Faenzy od przyszłego roku będzie miała do dyspozycji jednostki napędowe Hondy.

Image © Red Bull Content Pool