Menu

Pol Espargaro wystartuje do GP Walencji z alei serwisowej

Pol Espargaro

Pomimo tego, że Hiszpan awansował do Q2 i wywalczył jedenastą pozycję startową, finałową rundę sezonu 2017 rozpocznie z alei serwisowej. W jego motocyklu napoczęto silnik spoza dozwolonej alokacji.

Zgodnie z przepisami MotoGP każdy zawodnik może skorzystać z maksymalnie siedmiu jednostek napędowych w sezonie. W ramach ulgi dla słabszych producentów KTM oraz Aprilia dostały możliwość bezkarnego używania dziewięciu silników na sezon.

Pomimo tak wysokiego limitu, na drugi trening na torze Ricardo Tormo Pol Espargaro otrzymał dziesiąty silnik. Automatycznie oznaczało to, że Hiszpan wystartuje do GP Walencji z alei serwisowej.

W trakcie sezonu austriacki producent postanowił zrezygnować z silników typu screamer i zastosować napęd Big Bang już od testów w Le Mans.

Firma zajęła się również rozwojem podwozia. Do wyścigu w Aragonii, zespół przetestował aż 18 różnych wersji ramy. Jedna z nich miała zupełnie inne punkty mocowania silnika, co oznaczało, że istniejące już motory nie pasują do nowego podwozia.

W rezultacie Hiszpan posiada kilka silników o małym przebiegu, które niestety nie pasują do nowej ramy motocykla.

KTM zdecydował, że Espargaro przyjmie karę i rozpocznie wyścig z alei serwisowej, co skutkuje aż pięcio sekundowym opóźnieniem startu Hiszpana.

Image © Michelin