Menu

Czwarty mistrzowski tytuł Hamiltona najtrudniejszym do zdobycia

Lewis Hamilton / Mercedes AMG Petronas

Lewis Hamilton, czterokrotny Mistrz Świata przyznał, że tegoroczny tytuł był najtrudniejszym do zdobycia podczas jego startów w Formule 1.

Duża przewaga punktowa w klasyfikacji kierowców, przed Grand Prix Meksyku, była na korzyść Lewisa Hamiltona, który od połowy tegorocznego szonu prezentował bardzo dobre tempo, a także korzystał z problemów Sebastiana Vettela i zespołu Ferrari.

Niemiecki kierowca mógł jednak powalczyć o mistrzostwo wygrywając w Meksyku, jednak przy odrobinie szczęścia i niżej niż piąta lokacie Lewisa Hamiltona na mecie rywalizacji.

Startujacy z pierwszego miejsca Vettel nie utrzymał jednak prowadzenia, a następnie zderzył się z Hamiltonem, co spowodowało uszkodzenia bolidu u obu kierowców i przedwczesny zjazd do boksów. Powrót na tor spowodował walkę obu kierowców o jak najwyższą lokatą. Vettel mimo dużych starań zakończył wyścig na czwartej pozycji, natomiast Hamilton znalazł się w pierwszej dziewiątce, co wystartczyło do zdobycia czwartego tytułu.

Sezon 2017 był pierwszym od kilku lat, w którym o mistrzostwo walczyły dwie ekipy. Zaowocowało to zaciętą walką zawodników w każdym wyścigu.

Rok 2008 był trudny, 2007 ciężki, a kolejne lata były zupełnie inne - wyjaśnił Lewis Hamilon po wywalczeniu czwartego mistrzowskiego tytułu w Formule 1

W tym roku, byłem na pozycji, w której mogłem przewodzić zespołowi, motywować i kierować rozwojem samochodu w tym kierunku, w którym chciałem, obok wspaniałego kolegi zespołowego, a także walczyć ze świetnym zespołem Ferrari - było to ogromne wyzwanie, na które czekałem.

To wspaniale, że dwa zespoły walczą. Można było zobaczyć zacięte sesje treningowe (w Meksyku - przyp. red.), nas w odległościach w dziesiątych sekundach. Uważam, że to wspaniałe i potrzebujemy tego więcej. To pcha nas do osiągania limitów, to pcha bolidy do osiągania limitów i to pobudza w nas ekscytację do tego sportu - dodał Brytyjczyk.

Na dwie rundy przed zakończeniem sezonu aż dziewięciokrotnie na najwyższym stopniu podium stawał Lewis Hamilton, przy czterech zwycięstwach Sebastiana Vettela, dwóch zwycięstwach Valtteriego Bottasa i jednym Daniela Ricciardo oraz Maxa Verstappena.

Dobre tempo kierowców Mercedesa, a także duża zdobycz punktowa pozwoliła Mercedesowi wywalczyć także czwarty tytuł wśród konstruktorów.

Image © Mercedes AMG Petronas