Menu

Lowe: Williams nie podjął ostatecznej decyzji ws. składu kierowców na sezon 2018

Paddy Lowe

Brytyjczyk przyznał, że pomimo tego, iż Williams pomaga Robertowi Kubicy w jego drodze do powrotu do Formuły 1, w walce o ostatni fotel w tej ekipie na przyszły sezon liczy się także kilku innych kierowców.

Robert Kubica w ostatnim czasie testował samochód z sezonu 2014 zespołu z Grove na torze Silverstone i Hungaroring. Jeden dzień także udostępniono ich kierowcy rezerwowemu - Paulowi di Reście. W związku z tym uważano, że to właśnie ta dwójka liczyć się będzie w walce o miejsce w tej ekipie na przyszły rok.

Szef działu technicznego Williamsa jednak temu zaprzeczył i wyjaśnił, że ekipa będzie rozważała zatrudnienie każdego kierowcy, który nie ma jeszcze podpisanego kontraktu na sezon 2018.

Jesteśmy otwarci na każdego kandydata, wliczając w to Felipe, który zdecydowanie zajmuje wysokie miejsce na tej liście. Grono tych zawodników nie ogranicza się jedynie do tych, którzy testowali nasz samochód - powiedział Paddy Lowe.

Oczywistym jest to, że z Robertem jesteśmy na drodze ustalenia, czy może prowadzić na takim poziomie, jak miało to miejsce w przeszłości. Sprawdzamy to razem z nimi i widzimy, dokąd nas to zaprowadzi. Dlatego też w jego przypadku wykonaliśmy dwa dni testowe. Paul natomiast był naszym kierowcą rezerwowym przez lata i nie daliśmy mu przez ten czas zbyt wielu możliwości do jazdy autem. Z różnych powodów to jest ostatnia okazja do tego, aby skorzystać z tego samochodu, więc było sensownym to, aby dać mu określony dystans do pokonania.

Test miał charakter ewaluacji, dlatego nie używamy tutaj innych określeń, ponieważ to nie był obecny samochód.

Jak wszyscy zapewne pamiętają Robert Kubica w tym sezonie odbył test tegorocznym samochodem Renault. Williams jednak nie zamierza bazować na danych innego zespołu i woli sprawdzić Krakowianina według własnych zasad. Dlatego też można przypuszczać, że przed podjęciem ostatecznej decyzji Robert Kubica weźmie udział w jednej z piątkowych sesji treningowych lub sesji testowej po zakończeniu sezonu na torze Yas Marina w Abu Zabi.

Zespół Williams również poważnie zastanawia się nad zatrudnieniem Pascala Wehrleina. Początkowo wydawało się, że będzie to niemożliwe ze względu na umowę ze sponsorującą tą ekipę firmę Martini. Narzuca ona zatrudnienie jednego starszego kierowcy. Jednak okazuje się, że nie będzie to zbyt dużym problemem.

Pascal Wehrein jest zawodnikiem wspieranym przez Mercedesa, który dostarcza jednostki napędowe Williamsowi. W związku z tym nie tylko pod względem sportowym, ale również czysto biznesowym, Niemiec jest interesującym kandydatem.

Nie zapraszamy na testy kogoś takiego jak Pascal, ponieważ on jest w samochodzie w każdym tygodniu. Najważniejsze dla zespołu jest to, aby wybrać skład kierowców, który zapewni najlepsze osiągi i najbardziej ekscytujący potencjał wyścigowy na sezon 2018. Jest kilka problemów związanych z reklamami i Martini, ale jeśli do tego dojdzie, to jestem przekonany, że Martini zrozumie powagę sprawy.

Nie martwmy się na zapas. Wiek nie jest kluczowym czynnikiem, zależy nam na wybraniu najlepszego składu kierowców - zakończył.

Image © Williams F1