Menu

Hamilton przed Vettelem w kwalifikacjach do GP USA

Lewis Hamilton

Lewis Hamilton uzyskał najlepszy czas w sesji kwalifikacyjnej do GP Stanów Zjednoczonych. Brytyjczyk wywalczył 72. w karierze pole position. Sebastian Vettel zajął drugą pozycję, a pierwszą trójkę uzupełnił Valtteri Bottas.

Q1

Jako pierwszy aleję serwisową opuścił Daniil Kvyat. W początkowych minutach sesji kwalifikacyjnej dołączył do niego jego partner zespołowy - Brendon Hartley oraz reprezentanci ekipy Sauber - Pascal Wehrlein i Marcus Ericsson.

Należy odnotować, że pierwszym czasem uzyskanym podczas kwalifikacji do GP Stanów Zjednoczonych był 1:37,865 uzyskany przez Daniila Kvyata. Spośród wspomnianej wcześniej czwórki, tylko Pascal Wehrein pojechał od niego szybciej.

Reprezentanci Mercedesa i Ferrari na swoje pierwsze okrążenia pomiarowe jako jedyni wyjechali na oponach supermiękkich. Lewis Hamilton podczas swojej pierwszej próby popełnił błąd i plasował się dopiero na piątym miejscu. Tempo dyktował Valtteri Bottas, który pomimo różnicy w mieszance był szybszy o 0,5 sekundy od Estebana Ocona.

Niezbyt dobry czas okrążenia także zanotowali kierowcy Ferrari, których przedzielił Carlos Sainz. Jednak wraz z kolejnymi próbami ich supermiękkie mieszanki opon rozgrzewały się do odpowiednich temperatur i mogli uzyskać bardziej konkurencyjne wyniki. W połowie sesji Lewis Hamilton uzyskał najlepszy czas sesji - 1:34,822.

W pierwszej części sesji kwalifikacyjnej miały miejsce dwie niebezpieczne sytuacje. Podczas jednej z nich Romain Grosjean w drodze do ostatniego zakrętu musiał wyjechać poza tor, aby uniknąć zderzenia z wolno jadącym Lance Strollem. Kolejny incydent dotyczył Kevina Magnussena, który będąc na wolnym okrążeniu nie przepuścił Sergio Pereza.

Na dwie minuty przed końcem Q1 wśród najsłabszych pięciu kierowców byli: Kevin Magnussen, Brendon Hartley, Marcus Ericsson, Romain Grosjean i Pascal Wehrlein.

Romain Grosjean zdołał wydostać się z tego grona i awansować do Q2. Zamiast niego poza Q2 znalazł się Lance Stroll, który tuż po zakończeniu kwalifikacji skarżył się na problemy z mocą jednostki napędowej.

Q2

Kierowcy Mercedesa jako pierwsi opuścili aleję serwisową podczas drugiej części sesji kwalifikacyjnej. Rezultat Lewisa Hamiltona wyniósł 1:33,560. Valtteri Bottas pojechał od niego wolniej o 0,233 sekundy.

Max Verstappen postanowił wyjechać na tor na oponach supermiękkich. Holender co ciekawe zanotował czas słabszy od Daniela Ricciardo zaledwie o 0,1 sekundy. Jednak zarówno reprezentanci Red Bulla jak i Ferrari notowali duże straty do ich rywali z zespołu Mercedesa.

Nico Hulkenberg jako jedyny postanowił nie wyjeżdżać na tor podczas drugiej części sesji kwalifikacyjnej.

W połowie sesji wszyscy kierowcy zameldowali się w alei serwisowej. Wówczas poza najlepszą dziesiątką premiowaną Q3 znajdowali się Nico Hulkenberg, Daniil Kvyat, Romain Grosjean, Stoffel Vandoorne i Fernando Alonso. Różnice czasowe pomiędzy Hiszpanem, a plasującymi się na dziesiątym i dziewiątym miejscu Felipe Massą i Carlosem Sainzem były minimalne.

Fernando Alonso zdołał poprawić swój wynik i zepchnąć Felipe Massę do grona kierowców, którzy zakończyli udział w kwalifikacjach do GP Stanów Zjednoczonych na Q2.

Q3

Tym razem na tor jako pierwszy wyjechał Esteban Ocon, lecz naturalnie tuż za nim z alei serwisowej wyjechali reprezentanci Mercedesa. Wkrótce za ich śladem postanowili podążyć pozostali kierowcy.

Lewis Hamilton po pierwszej serii okrążeń pomiarowych plasował się na pierwszej pozycji. Brytyjczyk zanotował czas 0,460 sekundy od Valtteriego Bottasa. Reprezentanci Red Bulla i Ferrari tracili 0,7 sekundy do wyniku lidera klasyfikacji generalnej. Carlos Sainz natomiast nie wyjechał na okrążenie pomiarowe w pierwszej połowie Q3.

W drugiej serii okrążeń pomiarowych Sebastian Vettel zdołał wznieść się na wyżyny możliwości swoich i swojego samochodu. Zaowocowało to drugą pozycją startową do GP Stanów Zjednoczonych. Daniel Ricciardo natomiast awansował na czwarte miejsce, spychając Kimiego Raikkonena na piąte pole.

Image © Mercedes AMG Petronas