Menu

Matematyczne szanse na mistrzowski tytuł po wycofaniu się Vettela z GP Japonii

Sebastian Vettel / Scuderia Ferrari

Sebastian Vettel z zespołu Ferrari przedwcześnie zakończył wyścig o Grand Prix Japonii na torze Suzuka, czego przyczyną był brak mocy jednostki napędowej.

Niemiecki kierowca do wyścigu na torze Suzuka ruszał z drugiego pola, jednak jeszcze przed startem rywalizacji w bolidzie Ferrari zauważono problemy z jednostką napędową, w której nieprawidłowo działała świeca zapłonowa.

Mimo, iż Vettel wystartował i obronił drugą lokatę, bardzo szybko tracił kolejne pozycje na rzecz Verstappena, Ocona, Ricciardo i Bottasa.

Kierowca Ferrari po zjeździe samochodu bezpieczeństwa został poproszony o wycofanie się z rywalizacji i zjazd do boksów, co postawiło Vettela w bardzo ciężkiej sytuacji w walce o mistrzowski tytuł z Lewisem Hamiltonem.

Problemy Sebastiana Vettela pojawiły się w Grand Prix Singapuru na torze Marina Bay, gdzie już na pierwszym okrążeniu odpadł z wyścigu, po kolizji z Kimim Raikkonenem i Maxem Verstappenem, co spowodowało, że bardzo dużą przewagę w mistrzostwach zdobył Hamilton, który minął linię mety na pierwszej lokacie.

Kolejne kłopoty dopadły kierowcę Ferrari w Malezji, gdzie początkowo prezentował bardzo dobre tempo, jednak problemy z elektryką spowodowały, że włoska ekipa postanowiła wymienić jednostkę napędową, która również dała o sobie negatywnie znać podczas kwalifikacji.

Niemiec wystartował do wyścigu na torze Sepang z ostatniej lokaty i dojechał do mety na czwartym miejscu, jednak stracił kolejne punkty w generalnym zestawieniu kierowców.

Vettel w klasyfikacji kierowców traci obecnie 34. punkty do prowadzącego w mistrzostwach Hamiltona, który prowadzi w wyścigu o Grand Prix Japonii i wszystko wskazuje na to, że zdobędzie kolejną pełną pulę punktów i powiększy przewagę nad drugim Niemcem.

Czterokrotny mistrz świata pozostaje w walce o tytuł, jednak jego szanse są tylko matematyczne na cztery wyścigi przed zakończeniem sezonu.

Image © Scuderia Ferrari