Menu

GP Japonii: kary

Japonia

Pięciu kierowców zostało ukaranych przesunięciem na polach startowych do GP Japonii. Na chwilę obecną w tym gronie znajdują się Carlos Sainz, Fernando Alonso, Jolyon Palmer, Valtteri Bottas oraz Kimi Raikkonen. Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco.

Carlos Sainz

Od początku weekendu na torze Suzuka Hiszpan korzysta z piątego generatora energii cieplnej (MGU-H), silnika spalinowego i turbosprężarki. Łącznie Kierowca zespołu Toro Rosso straci 20 pozycji startowych do GP Japonii.

Fernando Alonso

Nieplanowana zmiana jednostki napędowej nastąpiła w maszynie 36-latka. W McLarenie Hiszpana wykryto wyciek hydrauliczny i zespół po piątkowych treningach złamał tak zwaną godzinę policyjną przygotowując jego auto na sobotnie zajęcia. Wymieniono całą jednostkę napędową, a więc Fernando Alonso ma już do dyspozycji ósmy silnik spalinowy i generator energii kinetycznej (MGU-K), dziesiątą turbosprężarkę i generator energii cieplnej (MGU-H), siódmą baterię i szóstą elektronikę. W sumie dwukrotny mistrz świata zostanie przesunięty o 35 miejsc na starcie do GP Japonii.

Jolyon Palmer

W samochodzie Brytyjczyka zamontowano piąty silnik spalinowy i szóste turbo oraz generator energii cieplnej (MGU-H). Oznacza to, że Brytyjczyk zostanie przesunięty na starcie do GP Japonii o 20 pozycji.

Valtteri Bottas

Przed sobotnimi sesjami w samochodzie Fina wymieniono skrzynię biegów. Nie wytrzymała ona trudów narzuconych przez regulamin sześciu weekendów Grand Prix. Poprzednio już w tym sezonie Valtteri Bottas był karany przesunięciem o pięć pozycji na starcie za wymianę tego elementu podczas GP Wielkiej Brytanii.

Kimi Raikkonen

Fin podczas trzeciej sesji treningowej rozbił swój samochód o barierę na wyjściu z zakrętu Degner 2 i był to na tyle niefortunny wypadek, że uszkodzeniu uległa skrzynia biegów. Ferrari w związku z tym wymieniło ten komponent i za sprawą tego Kimi Raikkonen straci pięć pozycji na starcie do GP Japonii.

Image © Red Bull Content Pool