Menu

Valtteri Bottas z najlepszym czasem i rozbitym samochodem po trzecim treningu do GP Japonii

Valtteri Bottas

Valtteri Bottas okazał się najszybszy w trzeciej sesji treningowej do GP Japonii na torze Suzuka, lecz na swoim szybkim okrążeniu rozbił samochód. Drugi czas należał do Lewisa Hamiltona. Reprezentanci Mercedesa zanotowali swoje rezultaty na oponach miękkich. Trzeci był Sebastian Vettel. Kimi Raikkonen także rozbił swoje auto.

Trzecia sesja treningowa na torze Suzuka odbywała się na przesychającym asfalcie. Po okrążeniu instalacyjnym Sebastian Vettel zakomunikował swojemu zespołowi i przy okazji kibicom zgromadzonym przed odbiornikami, że z torem wszystko jest w porządku, jest całkowicie suchy.

Czas otwarcia trzeciej sesji treningowej należał do Pierre Gaslyego - 1:33,030. Francuz na swój pierwszy dłuższy przejazd w sobotni poranek zabrał ogumienie supermiękkie. Po kilku minutach tabelę z wynikami o swoje rezultaty uzupełnili reprezentanci Mercedesa - Lewis Hamilton z czasem 1:29,699 plasował się na czele. Wkrótce Brytyjczyk wraz z Valtterim Bottasem poprawili swoje wyniki o 0,5 sekundy i zjechali do alei serwisowej. To Fin z przewagą 0,014 sekundy zajmował pierwsze miejsce.

Z wyjazdem na tor zwlekali reprezentanci zespołu Force India oraz Haas. O ile, Sergio Perez i Esteban Ocon po dwudziestu minuta treningu pojawili się na torze, o tyle Kevin Magnussen z powodu problemów z samochodem pozostał w alei serwisowej.

Valtteri Bottas spowodował wywieszenie czerwonych flag w połowie trzeciej sesji treningowej. Fin znalazł się na sztucznej trawie na wyjściu z zakrętu Spoon, a następnie zmierzając pod górę do wirażu 130R na trawie stracił kontrolę nad swoim Mercedesem i uderzył w barierę. Obaj kierowcy ekipy z Brackley wykonywali wówczas swoje szybkie okrążenia pomiarowe. Lewis Hamilton pomimo rekordów w dwóch sektorach musiał zjechać do alei serwisowej.

Trzecia sesja treningowa została wznowiona w trzydziestej pierwszej minucie. Po chwili na torze zameldował się komplet kierowców. Wyjątek jedynie stanowił rzecz jasna Valtteri Bottas. Aczkolwiek zawodnicy ponownie sobie nie pojeździli. Tym razem to Kimi Raikkonen rozbił swoje Ferrari w barierze znajdującej się przy drugim zakręcie Degnera.

Kierowcy mogli wyjechać na tor na ostatnich 20 minut trzeciej sesji treningowej. Jak zazwyczaj ten moment wykorzystano na dokonanie symulacji tempa kwalifikacyjnego. Pierwsze okrążenie pomiarowe Sebastiana Vettela nie było zbyt konkurencyjne. Niemiec stracił 0,664 sekundy do najlepszego wyniku, który ustanowił Valtteri Bottas. Lewis Hamilton zrezygnował ze swojej próby i zameldował się w alei serwisowej.

Raz jeszcze wszyscy reprezentanci czołowych ekip w ostatnich minutach trzeciej sesji treningowej wyjechali na okrążenia pomiarowe. Max Verstappen awansował na czwartą pozycję, po raz pierwszy w trakcie tej sesji korzystając z opon supermiękkich. Daniel Ricciardo natomiast zdołał uzyskać czas okrążenia, który dał mu piątą pozycję. Sebastian Vettel i Lewis Hamilton nie pokonali szybkich okrążeń w końcowej fazie treningu.

Valtteri Bottas okazał się najszybszy w trzeciej sesji treningowej do GP Japonii na torze Suzuka, lecz na swoim szybkim okrążeniu rozbił samochód. Drugi czas należał do Lewisa Hamiltona. Reprezentanci Mercedesa zanotowali swoje rezultaty na oponach miękkich. Trzeci był Sebastian Vettel. Kimi Raikkonen także rozbił swoje auto.

Image © Mercedes AMG Petronas