Menu

Nico Rosberg: Robert wróci do F1, bo na to zasługuje

Nico Rosberg

Urzędujący mistrz świata Formuły 1 w środę odwiedził Polskę, aby odbyć rozmowę z Ministrem Sportu i Turystyki w rządzie Beaty Szydło - Witoldem Bańką. Poświęcił również chwilę na wywiad dla telewizji Eleven Sports, podczas którego podzielił się informacjami na temat Roberta Kubicy.

Nico Rosberg od kilku tygodni jest członkiem zespołu menedżerskiego Roberta Kubicy. Niemiec pracuje nad zapewnieniem powrotu Polaka do Formuły 1 już w sezonie 2018. Jego spotkanie z Ministrem Sportu i Turystyki mogło dotyczyć wsparcia finansowego ze strony państwowych koncernów, lecz mistrz świata z sezonu 2016 tego nie potwierdził.

Jestem tutaj dlatego, że wsparcie z kraju może odegrać dużą rolę. Każdy drobiazg jest pomocny. To, że za Robertem stoi cały naród czy nawet świat może mieć wpływ na decyzję zespołu. Chciałbym dopilnować tego i podkreślić, że jest to niesamowita historia również dla całej Polski. Jeśli Robert wróci i będzie się dobrze spisywał, czego akurat jestem pewien, to będzie wspaniałą inspiracją dla wielu Polaków. Kibice znów mogą mieć wiele frajdy oglądając go za kierownicą. Chcę, żeby wszyscy zdawali sobie z tego sprawę i jestem przekonany, że tak jest, ponieważ gdziekolwiek się nie pojawię, to ludzie pytają mnie o to, jak wyglądają sprawy z Robertem - powiedział telewizji Eleven Sports.

Spotkałem się z Panem Bańką. Chciałem posłuchać jego rad, przemyśleń i ogólnie porozmawiać o tym temacie, o tym jak możemy dopilnować, żeby cała Polska wspierała ten powrót.

Pytany o to, czy sprawy komercyjne też mają znaczenie, jeśli chodzi o angaż Roberta Kubicy do Formuły 1, odpowiedział: W tej chwili nie. Robert wróci, ponieważ na to zasługuje, jest najlepszym kierowcą na świecie i dlatego pojawiają się nowe możliwości. Zespoły chcą najszybszych kierowców, a Robert takim jest.

Testy Roberta Kubicy na torze Hugaroring zdały się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy Polak jest w stanie prowadzić samochód Formuły 1. Szef Renault, Cyril Abiteboul jednak pomimo tego niejednokrotnie poddawał w wątpliwość zdolności Krakowianina do pełnego powrotu do sportu.

Robert pokazał już podczas testów, że jest gotowy. Pokonał dystans dwóch wyścigów na najtrudniejszym torze i w najbardziej wymagających warunkach, ponieważ temperatura wyniosła tam 40 stopni Celsjusza. On to udowodnił i nie ma żadnych znaków zapytania w tej materii. Trzeba nad tym pracować i zobaczymy, dokąd nas to doprowadzi - przyznał Rosberg.

Po tym jak w wyniku szeroko zakrojonego porozumienia pomiędzy McLarenem, Toro Rosso, Renault i Hondą, ekipa z Enstone pozyskała na sezon 2018 Carlosa Sainza, Robert Kubica stracił jedną z niewielu możliwości startów w Formule 1 w przyszłym roku. Obecnie jest on kandydatem do zajęcia miejsca Felipe Massy w Williamsie.

Musimy poczekać i zobaczyć. Jest kilka możliwości. Wszyscy wiedzą, co Robert może zrobić, ponieważ pamiętamy to jak dobry był, a także jak świetnie się spisał podczas testów. Udowodnił wtedy, że ponownie jest w stanie tego dokonać. To jest bardzo ważne - wyjaśnił.

Image © Mercedes AMG Petronas