Menu

Villeneuve: Toro Rosso naraża się na ryzyko

Toro Rosso

Jacques Villeneuve uważa, że Toro Rosso w niedalekiej przyszłości zapłaci wysoką cenę za korzystanie z silników Hondy.

Od przyszłego roku Honda będzie dostarczać jednostki napędowe juniorskiemu zespołowi Red Bulla przez najbliższe trzy lata, po tym, jak McLaren zdecydował się zakończyć współpracę z japońskim koncernem, z którym był związany od 2015 roku.

Mistrz świata z 1997 roku, który był częścią programu Hondy współpracującej z zespołem BAR w latach 2000-2003 stwierdził, że nawet słabsze silniki nie rozwiążą problemów Toro Rosso, biorąc pod uwagę ich doświadczenie z McLarenem od 2015 roku.

Nie rozumiem decyzji Toro Rosso - powiedział Villeneuve. Widzieli, co się dzieje od trzech lat. Czy oni wyobrażają sobie, że to im pomoże? Może będą mieć więcej pieniędzy na koncie, ale czy muszą uciekać się do tego? Jeśli kiedykolwiek weźmiesz pieniądze za to, aby rozwijać się wolniej, to po dwóch latach zapłacisz tego cenę. To tak, jakbyśmy zatrudnili wolniejszych kierowców.

Mówi się, że Honda nie zamierza pozyskać producenta, który pomógłby zbudować konkurencyjną jednostkę napędową. Koncern opracowuje własny motor, który będzie ewolucją obecnego projektu. Awaryjność i brak wyników w ostatnich trzech latach były podstawą do rozwiązania partnerstwa pomiędzy McLarenem i Hondą.

Kanadyjczyk zapytany przez Autosport, czy Honda może poprawić swoją jednostkę, odpowiedział: Czy coś wskazuje na to, że mogą to zrobić? Oni potrzebują nowego silnika, a ten projekt już rozpoczął się źle. Muszą zacząć od całościowej zmiany. Jeśli weźmiesz małą drużynę taką, jak Toro Rosso to jest jeszcze trudniej.

Image © Red Bull Content Pool