Menu

Robert Kubica wśród kandydatów na miejsce w Williamsie na sezon 2018

Williams

Według informacji serwisów należących do grupy medialnej Motorsport Network zespół Williamsa skrócił listę kierowców mogących uzupełnić skład tej ekipy na sezon 2018 u boku Lance Strolla do trzech nazwisk.

Po tym jak wyjaśniła się sprawa tego, kto będzie reprezentował zespół Renault w przyszłym roku, największą uwagę na rynku transferowym skupiło na sobie jedno z ostatnich wolnych miejsc na sezon 2018, które pozostało w Williamsie.

Wśród kierowców, którymi zainteresowana jest ekipa z Grove znajduje się Felipe Massa, Paul di Resta oraz Robert Kubica. Brazylijczyk oryginalnie miał być już na emeryturze, lecz w wyniku niespodziewanego zakończenia kariery przez Nico Robserga zwolniło się miejsce w Mercedesie, które zajął Valtteri Bottas, a Williams nie mając innego wyjścia ponownie zaangażował Felipe Massę. Niemniej jednak przedłużenie z nim kontraktu na kolejny rok zdaje się być ostatecznością.

Wydawało się, że Paul di Resta jest pogodzony z losem i jego powrót do Formuły 1 nie jest nawet rozważany. Szkot pełni rolę eksperta telewizji Sky Sports F1 i startuje regularnie w serii DTM. Podczas tegorocznego weekendu na Węgrzech di Resta musiał z marszu zastąpić chorego Felipe Massę. Ku zdziwieniu wszystkich prezentował naprawdę dobre tempo jak na takie okoliczności.

Robert Kubica zaliczył sześcioletnią przerwę od Formuły 1 spowodowaną wypadkiem w rajdzie Ronde di Andorra. Determinacja polskiego kierowcy była na tyle duża, że zdołał doprowadzić siebie do na tyle dobrego stanu, aby móc jeździć autem F1. Wraz z Renault wziął udział w dwóch prywatnych testach i także oficjalnej sesji po GP Węgier.

Jego dyspozycja była bardzo dobra, ale splot politycznych wydarzeń sprawił, że ekipa z Enstone nie związała się z nim. Zespół Williams zamierza sprawdzić jego zdolności podczas prywatnych testów z wykorzystaniem samochodu z 2014 roku.

Ekipa z Grove nie spieszy się z podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie. Ich wymarzonymi kandydatami byli Fernando Alonso lub Sergio Perez, lecz Meksykanin już podpisał nowy kontrakt z Force India. Wkrótce Hiszpan także przedłuży umowę z McLarenem.

Umowa z głównym sponsorem Williamsa, czyli firmą produkującą wyroby alkoholowe - Martini narzuca zatrudnienie przynajmniej jednego kierowcy w wieku powyżej 25 lat. W związku z tym poza listą kandydatów na sezon 2018 jest protegowany Mercedesa Pascal Wehrlein.

Image © Williams F1