Menu

McLaren związał się na trzy najbliższe lata z Renault

McLaren

W konsekwencji informacji o zakończeniu współpracy z Hondą, McLaren potwierdził, że będzie korzystał z jednostek napędowych francuskiego producenta w sezonie 2018.

Ekipa z Woking zdając sobie sprawę z braku szans na zwycięstwa z silnikami Mercedesa, postanowiła od sezonu 2015 związać się z japońskim producentem. Wynegocjowany kontrakt przez Rona Dennisa obejmował prawo wyłączności, które realnie uniemożliwiło Hondzie na związanie się z drugim zespołem oraz zapewniał duże wsparcie finansowe dla McLarena. Jednak bardzo szybko okazało się, że jednostki napędowe tej firmy nie są zbyt konkurencyjne. O ile w pierwszym roku serie awarii oraz deficyt mocy nie był aż tak dużym zaskoczeniem, to jednak poważnie rozczarował brak zdecydowanego progresu w kolejnych latach.

W 2017 roku sytuacja się zmieniła. Ron Dennis stracił stanowisko dyrektora generalnego McLarena, a na jego miejscu znalazł się Zak Brown. Fernando Alonso jako gwiazda zespołu naciskał na zmianę dostawcy jednostek napędowych grożąc nawet swoim odejściem z ekipy.

Przedstawiciele ekipy z Woking już od dłuższego czasu szukali dla siebie innego dostawcy jednostek napędowych. Niektóre media już w trakcie testów przedsezonowych donosiły, że miały miejsce rozmowy z Mercedesem. Nie zakończyły się one jednak pozytywnie, zarówno niemiecki producent jak i Ferrari nie zgodziły się na dostarczanie jednostek napędowych McLarenowi.

Renault wiążąc się z McLarenem widzi szansę na stworzenie dla swojego zespołu fabrycznego pewnego rodzaju wyznacznika w drodze na szczyt Formuły 1.

Z przyjemnością potwierdzamy nową współpracę Renault Sport Racing oraz McLaren Racing. Jesteśmy podekscytowani podjęciem tego partnerstwa pomiędzy dwoma markami posiadającymi bogatą historię w Formule 1. To porozumienie perfekcyjnie zgadza się z naszą średnioterminową strategią i naszym celem jest bycie w pozycji umożliwiającej zwyciężanie w 2020 roku. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć Renault oraz McLarena w przyszłym roku na torze - powiedział szef Renault Sport F1 Cyril Abiteboul.

McLaren jest inspirującym zespołem z dwoma utalentowanymi kierowcami, którzy powinni nie tylko wspierać nasze działania mające na celu rozwój jednostki napędowej, ale również jako punkt odniesienia i przykład w pracach nad podwoziem. Jest to ekscytujący nowy początek z zespołem zdobywającym tytuły mistrzowskie, który pragnie powrócić do chwały.

Dzisiejszy komunikat daje nam stabilność, której potrzebujemy, aby dokonywać kolejnych postępów z naszym podwoziem i programem technicznym na sezon 2018 i dalszą przyszłość. Jako organizacja McLaren zawsze pracował ciężko wraz ze swoimi partnerami. Jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie wnieść prawdziwą wartość w projekt Renault Sport Racing. Będziemy współpracować, aby umożliwić tej jednostce napędowej prezentowanie najlepszych możliwych osiągów - powiedział dyrektor wykonawczy McLarena Zak Brown.

Umowa zawarta pomiędzy Renault i McLarenem obowiązywać będzie od następnego roku do sezonu 2020.

Image © McLaren