Menu

Oficjalnie: Toro Rosso z silnikami Hondy od sezonu 2018

Daniil Kvyat

Zespół Toro Rosso potwierdził podpisanie wieloletniej umowy z Hondą dotyczącej dostarczania jednostek napędowych.

Zespół z Faenzy po rocznej przerwie korzystania z jednostek napędowych Ferrari z rocznym przebiegiem w sezonie 2016, powrócił do współpracy z Renault. Pomimo tego jednak Red Bull, będący właścicielem tej ekipy pracował nad zaopatrzeniem jej na kolejne lata w silniki Hondy. Na przełomie lipca i sierpnia wydawało się, że rozmowy te zakończą się fiaskiem, lecz w ostatnich tygodniach nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji.

McLaren chcąc się związać z Renault zdawał sobie sprawę z tego, że ten ruch będzie możliwy tylko i wyłącznie, gdy Toro Rosso będzie korzystać w sezonie 2018 z jednostek napędowych Hondy. Dlatego też jak należy rozumieć, japoński producent zdecydował się na zadowalający dla ekipy z Feanzy wkładu w ten projekt.

Takahiro Hachigo, który pełni rolę prezesa Honda Motor Company podziękował FIA i posiadaczom praw komercyjnych za wkład w zapewnienie japońskiemu producentowi miejsca w Formule 1.

Toro Rosso jest doświadczonym zespołem o młodzieńczej energii oraz historii szkolenia wielu gwiazd przyszłości. Każdy w Hondzie czeka z niecierpliwością na współpracę z Toro Rosso. Jesteśmy podekscytowani możliwością rozpoczęcia nowego rozdziału naszej przygody w Formule 1. Chciałbym podziękować Liberty Media oraz FIA za zapewnienie nam realizacji tej współpracy. Toro Rosso oraz Honda będą działać wspólnie jako jeden zespół, aby osiągać progres oraz tworzyć pełną sukcesów przyszłość - powiedział Hachigo.

W ramach tego porozumienia Red Bull zwolnił z kontraktu na sezon 2018 Carlosa Sainza, który zasili skład zespołu Renault. Miejsce Hiszpana może zająć Pierre Gasly.

Image © Red Bull Content Pool